Texas State Capitol map1 map2 map5

Sunday, Apr 28th

Texas State Capitol


Wszystko jest większe w Texasie, mawiają Texańczycy. To prawda, budynek kapitolu w Austin jest jednym z największych i o całe 14 stóp przewyższa nawet Kapitol w stolicy USA. Kiedy ukończono budowę w 1888 roku, budynek Kapitolu okrzyknięto siódmym, największym budynkiem świata.

Siedziba władz stanowych znajduje się dokładnie w miejscu, które zostało dla niego zaplanowane w pierwszym projekcie miasta z 1839 r., kiedy Kapitol miał być siedzibą najwyższych władz niepodległej republiki. Kontrakt na jego budowę podpisano w 1882 r., a prace zakończono w 21 kwietnia 1888, w rocznicę zwycięstwa pod San Jacinto. Projektantem był architekt z Detroit Elijak Myers, który zaprojektował też kapitolińskie budynki w Michigan, Idaho i Colorado. Jego projekt wygrał główną nagrodę w wysokości $1,700, a sam kontrakt opiewał na sumę $12,000. Koszt budowy Kapitolu wyniósł 3 miliony siedemset tysięcy dolarów, co w tamtych czasach było sumą astronomiczną. Dla sfinansowania budowy uchwalono specjalny nowy artykuł do konstytucji stanowej pozwalający na sprzedaż gruntów publicznych. Budowniczym nie zapłacono jednak gotówką, lecz w naturze - przekazując prawo własności do 3 milionów akrów (12,000 km kwadratowych) państwowych gruntów w północnej części Texasu. W latach 1885 - 1912 istniało tam największe na świecie gospodarstwo hodowlane - XIT Ranch.

Texaski Kapitol zajmuje 3 akry powierzchni (prawie 18 tys. m kwadratowych), ma 410 pomieszczeń, 924 okna i 404 drzwi. Jego wymiary, 178 m długości i 90 m szerokości, plasują go na pierwszym miejscu wśród wszystkich pozostałych stanowych kapitoli. Wysokość rotundy od podłogi do czubka gwiazdy na szczycie kopuły wynosi 66,44 m. Kapitol w Austin nie jest najwyższym budynkiem kapitolu w USA, wyższy jest wybudowany w wieżowej architekturze kapitol w Louisianie, a najwyższy kapitol uwieńczony kopułą znajduje się w Spriengfield, Illinois.

Zewnętrzne ściany zbudowano z texaskiego czerwonego granitu (tzw. Sunset Red Granite), podarowanego przez właścicieli ziemskich z okolic Marble Falls, około 50 mil na północny zachód od Austin. Wewnętrzne ściany są z wapienia wydobytego w Oatmanville (dziś Oak Hill), 10 mil na południe od stolicy. Początkowo plany zakładały budowę całości z wapienia, lecz budulec ten tracił kolor od działania promieni slonecznych, dlatego użyto go tylko do wnętrz.

W 1993 kosztem 75 milionów dolarów i w 1995 kosztem 98 milionów zrealizowano projekt rozbudowy zabytkowego kapitolu. Budynek zaczynał być niebezpieczny z uwagi na zbytnie zatłoczenie. Dodatkowym powodem był pożar, który w 1983 r. omal nie zniszczył całego budynku. Plan zakładał odnowę starej części kapitolu i dobudowanie nowych powierzchni, tzw. Capitol Extension, oraz podziemnej zabudowy po północnej stronie gmachu. Rozszerzenie dostarczyło 615 tysięcy stóp kwadratowych (57 tys. m kwadratowych) dodatkowej powierzchni na czterech poziomach. W nowej części znajdują się biura dla 99 posłów, 11 senatorów, pokoje obrad różnych komisji, jadalnia, pokój konferencyjny dla prasy oraz księgarnia. Najniższy poziom zarezerwowano na parking, który może pomieścić 670 samochodów. Poprzez tunele Capitol Extension połączone jest z głównym budynkiem oraz z 5 innymi stanowymi budynkami w najbliższej okolicy.

Posąg Bogini Wolności znajdujący się na szczycie kopuły, oryginalnie wykonany z cynku, musiał zostać wymieniony w 1983 r. z uwagi na nieodwracalną korozję i został zastąpiony nowym - wykonanym z aluminium. Zdjęty posąg znajduje się dziś w Texas State History Museum.
Główne wejście do Kapitolu znajduje się od strony południowej - jest to tzw. South Foyer. W jego podłodze upamiętnionych jest 12 ważnych bitew, które stoczyły się na texaskiej ziemi. W kompleksie kapitolińskim znajduje się też najstarszy budynek rządowy, wybudowany w 1867 roku. Mieści się w nim obecnie turystyczne centrum informacyjne, teatr i sklep z pamiątkami.


112 East 11th Street, Austin, Texas 78711, tel.
http://www.tspb.state.tx.us/cvc/home/home.html


Web Analytics