Arthouse map1 map2 map5

Saturday, Apr 27th

Arthouse


Arthouse to muzeum sztuki współczesnej prowadzone przez Texas Fine Arts Association, której misją jest promowanie wszelkich form sztuki tworzonych przez artystów z Texasu. Nie jest to z pewnością atrakcja dla każdego, sztuka współczesna bywa niezrozumiała albo trudna do interpretacji, ale przedstawiane tam ekspozycje są z pewnością warte zobaczenia.
Obecne muzeum mieści się w dwóch osobnych lokalizacjach: w The Jones Center w downtown i w przepięknym weneckim pałacyku Laguna Gloria, położonym w sąsiedztwie parku Mayfield nad rzeką Colorado.


The Jones Center


Trzypiętrowy budynek, w którym mieści się dziś muzem, został zbudowany w 1851 roku. w 1877 parter zajęła apteka działająca aż do 1926 roku, kiedy przebudowano ją na teatr. W 1956 roku ponownie przebudowane pomieszczenia po Queen Theater, przejeła spółka handlowa Lerner Shops i otworzyła tam jeden ze swoich sklepów. Budynek otrzymał wtedy okazałe, w pełni przeszklone witryny na parterze i nową windę.
W 1911 roku, jako jedna z pierwszych instytucji tego rodzaju w USA, w Austin powstało Texaskie Towarzystwo Sztuk Pięknych (Texas Fine Arts Association - TFAA), które w 1995 odkupiło częściowo zrujnowany budynek po dawnym sklepie nieistniejącej już spółki Lerner.  Budynek  przeszedł gruntowną renowację i został unowocześniony, ale większość elementów architektonicznych oryginalnej konstrukcji została zachowana. TFAA oddało go do użytku jako miejsce wystaw sztuki współczesnej w 1998 roku, pod nazwą The Jones Center for Contemporary Arts. W 2008 budynek porzeszedł jeszcze jeden gruntowny remont na podstawie projektu słynnej texaskiej firmy architektonicznej Lewis-Tsurumaki-Lewis. W 2010 roku nazwię zmieniono na Arthouse (at the Jones Center), a w 2011 The Arthouse i Austin Museum of Art połączyły się znowu w jedną instyutucję (Texas Fine Arts Association zostało podzielone na dwie osobne instytucje kulturalne w 1961)


700 Congress Ave, Austin, TX 78701, tel. (512) 453-5312
http://www.arthousetexas.org/mainpage


Laguna Gloria


Laguna Gloria to pofałdowany cypel oblany z trzech stron wodami rzeki Colorado*, która w tym miejscu tworzy zaciszną lagunę u stóp okazałych wzgórz. Na północ od cypla leży popularny Mayfield Park and Nature Preserve - rezerwat przyrody i park, otoczony posiadłościami elity Austin. Laguna posiada wygodne molo do spuszczania łodzi i blisko stąd do jeziora Travis.
Zaciszny półwysep w zakolu rozlewającej się w tym miejscu szeroko rzeki Colorado był popularny wśród mieszkańców Austin już ponad 100 lat temu. Stephen Austin, założyciel pierwszej anglosaskiej kolonii w dzisiejszym Texasie i uważany za ojca Republiki, miał tu działkę kiedy miejsce to nie było nawet jeszcze osadą. Kilka mil na wschód leżało małe miasteczko Waterloo, wybrane później decyzją specjalnej komisji rządowej na stolicę Republiki Texasu i przemianowane na Austin. Stephen Austin pisał w 1832 roku, że zamierza zbudować tu dom, ale nigdy do tego nie doszło. Był zajęty meksykańską polityką i pozwoleniami na imigrację rodzin z USA, a poźniej sprawami państwowymi Texasu (Texas wywalczył niepodległość od Meksyku w marcu 1836 roku). Stephen Austin zmarł na zapalenie płuc w 1836 roku, a Waterloo stało się stolicą republiki i zmieniło nazwę dopiero w 1839.
Pod koniec XIX wieku na rzece Colorado zbudowano pierwszą, granitową tamę z generatorami elektryczności, które napędzały linię miejskich tramwajów, a w pierwszych dekadach XX wieku zbudowano jeszcze kilka nowych tam regulując rzeką i tworząc kilka sztucznych jezior (Travis, McDonald). Mały półwysep nigdy więcej nie padł ofiarą powodzi.
W 1914 rou, a więc wkrótce po odaniu do użytku pierwszej tamy, cały półwysep kupił wielki magnat prasowy Hal Sevier, wydawca wpływowego "The Austin American". W 1916 r. Hal Sevier wraz z żoną Clarą Driscoll zbudowali tu, zaprojektowany przez słynnego w owych czasach architekta z San Antonio Harvey Page'a, pałacyk w stylu włoskim, a całą posiadłość nazwali Laguna Gloria. Podobno miejsce to przypominało zacisze włoskiego jeziora Como, gdzie para spędziła swój miesiąc miodowy.

Clara Driscoll była osobą o wielu talentach. Była zdolną pisarką, politytkiem i prowadziła dochodowe interesy. Była też zapaloną ogrodniczką i wkrótce cały półwysep został zamieniony w bajecznie piękne ogrody, pełne kwiatów, cyprysów, palm i tropikalnych roślin z całego świata. Ogród zapełniły też sprowadzane z zagranicy rzeźby i posągi, a w 1924 Clara Driscoll założyła popularny Violet Crown Garden Club, którego celem było upiększenie miasta klombami kwiatowymi, krzewami i drzewami. W ciągu kilku dekad Clara Driscoll zgromadziła na terenie posesji w budynku mieszkalnym setki eksponatów: rzeżb, posągów i obrazów wielu autorów amerykańskich i europejskich.
W 1943 r. Clara Driscoll przekazała dom i ogrody Laguna Gloria miastu, jako muzeum sztuki. W 1961 roku Texas Fine Arts Association zostało podzielone na dwie osobne instytucje, jedną z nich było Laguna Gloria Museum, które utrzymywało budynek Driscoll Villa i prowadziło programy kulturalne. W 1983 na terenach Laguna Gloria wzniesiono nowe budynki Art School - akademii sztuk pięknych Austin. W roku 2000 cały kompleks przeszedł gruntowny remont, a w 2011 Austin Museum of Art i Arthouse przy Congress Avenue połączyły się znowu w jedną instrytucję, odtwarzając dawną Texas Fine Arts Association.


3809 West 35th Street, Austin, TX 78703, (512) 458-8191
http://amoa-arthouse.org/2012/laguna-gloria-history


*) Rzeka Colorado w Texasie nie ma związku z wielką rzeką o tej samej nazwie, która wyrzeźbiła Wielki Kanion Colorado (Grand Canyon) w Arizonie.


Web Analytics