Austin

Monday, Feb 19th

Austin


Leżące w samym środku Stanu Samotnej Gwiazdy Austin, to dziś światowa stolica muzyki na otwartym powietrzu. Każdego dnia odbywają się tu koncerty prawie każdego gatunku muzyki: honky tonk, country, jazz, rock’n’roll, pop i folk. Ale „Live Music Capital of The World” to nie tylko muzyka. Austin jest też jednym z ważnych centrów nauki i techniki, oraz centrum akademickim. Jest też najbardziej lewicującym miastem Texasu, a nieoficjalne motto "Keep Austin Weird" - „Niech Austin Pozostanie Dziwaczne” - najlepiej chyba określa jakie to miasto naprawdę jest (Zobacz mapę).


Lady Bird Lake, Downtown Austin Zdjęcie: Ann Worner


Po zmroku ożywają tu setki barów i nocnych klubów, zwłaszcza przy Szóstej Ulicy. Prawie w każdym gra jakiś zespół na żywo w którymś z niezliczonych styli, a tłum w kapeluszach i cowboy boots bawi się prawie każdego dnia nie czekając na weekend. Tu ważna uwaga: Austin ma jedyną w swoim rodzaju „policję trzeźwości”, która dosłownie czatuje na nietrzeźwych. W Austin obowiązuje bowiem całkowity zakaz przebywania w miejscach publicznych w stanie nietrzeźwym i znane są przypadki zatrzymywania osób wychodzących z klubów do czekającej przed wejściem taksówki. Możesz nie zdążyć przejść przez chodnik. Tak właśnie sfabrykowano wielki "skandal" z pijanym synem ówczesnego gubernatora Florydy i brata prezydenta George'a Busha - Jeff'a Busha. Młody czlowiek poprostu nie był wystarczająco szybki i nie zdążył przebiec do taksówki... O "pijackich" wyczynach młodego Busha pisały wszystkie gazety w Ameryce.

Austin to miasto ludzi w ruchu. Jako stolica stanu jest tymczasowym domem setek polityków, stanowych senatorów i ich rodzin, lobbystów i dziennikarzy. Jest też chwilowym miejscem zamieszkania tysięcy studentów, nie tylko zresztą z Texasu, ale z całych Stanów, dlatego najbardziej chyba charakterystyczną cechą mieszkańców Austin jest więc mobilność, poczucie tymczasowości i swoisty „luz”. Uniwersytet Texaski w Austin każdego roku opuszcza wiele tysięcy dobrze wykształconych profesjonalistów, z których spora część postanawia zostać na stałe w mieście luzu - „laid-back city” - dodając do kolorytu miasta tą szczególną wyjątkowość miasta studenckiego.

Austin to również miasto przemysłu elektronicznego i komputerowego - High Tech - co daje niespotykany gdzie indziej klimat mieszanki tradycji z super-nowoczesnością. Do dziś wyczuwa się tu atmosferę małego miasta, choć Austin rozrasta się w zawrotnym tempie - w ciągu jednego roku 2006 - 2007 miastu przybyło 68,000 nowych mieszkańców. 

Wizytę w Austin można zacząć od Downtown, gdzie na stosunkowo niewielkim obszarze stoją Kapitol Stanowy i Muzeum Stanu Texas. Przepływająca przez miasto rzeka Colorado*, kiedyś groźna i niebezpieczna, została zamieniona na kilka jeziorek, z których dwa znajdują się w obrębie miasta. Długie na ponad 20 mil jezioro Austin łączy się z jeziorem Lady Bird 5-milowym kanałem, wijącym się przez całe śródmieście. Oba jeziora oferują mnóstwo atrakcji wodnych prawie przez cały rok.

Kompleks Universytetu Texaskiego to prawie całe osobne miasteczko na północ od Kapitolu. W jego obrębie znajduje się warte zwiedzenia muzeum sztuki i prezydencka biblioteka Lyndona B. Johnsona. Od północy uniwersytet graniczy z dzielnicą nazywaną przez tubylców The Drag - pasem sklepów, kafejek i barów uczęszczanych głównie przez brać studencką.

Dawne centrum magazynów i składów na południe od dzisiejszego Downtown aż do Szóstej Ulicy to dziś miejsce rozrywkowe. Mieści się tu najwięcej klubów nocnych i dyskotek, barów i wysokiej klasy lokali.

Warta zwiedzenia jest też okolica południowego odcinka ulicy Congress, na południe od rzeki i za Mostem Nietoperzy, pełnego sklepów z antykami, zacisznych kafejek i atmosfery Południa.


Downtown


Jedna z głównych atrakcji Austin - State Capitol - to najważniejszy budynek ścisłego centrum. Zbudowany z różowego granitu przewyższa budynek Kapitolu w Washington, D.C. o całe 14 stóp i jest dumą Teksańczyków. W budynku Kapitolu mieści się świetnie wyposażone Visitor Center. Downtown to również najważniejsza dzielnica rozrywkowa, zwłaszcza wschodnia strona Szóstej Ulicy. Na przestrzeni zaledwie kilku bloków, prawie w każdym budynku znajduje się bar, klub muzyczny, restauracja albo scena taneczna. 6th Street - podobnie jak większość ulic we French Quarter w Nowym Orleanie - jest zamknięta dla ruchu kołowego w weekendy po zachodzie słońca.
Przy Szóstej Ulicy, zwłaszcza na wschód od Congress Avenue, znajdziesz wszystko to co dziś stanowi o rozrywkowym charakterze miasta: kluby country i wrzaskliwego pop, bary szybkiej obsługi i szanujące się restauracje. W którymś z licznych salonów można sobie poprzekłuwać dowolną część ciała i zrobić najbardziej fantazyjny tatuaż. Wciąż roi się tu od ulicznych muzyków i hippiesów, choć w innych częściach Ameryki hippiesi dawno pozakładali krawaty i rodziny.


Uniwersytet Teksaski i The Drag


Wysoko ceniony University of Texas wraz z kampusem to czterdzieści akrów miasteczka studenckiego i 50 tysięcy studentów. Na terenie uniwersyteckim znajduje się kilka najlepszych muzeów w mieście oraz biblioteka prezydencka Lyndona Johnsona. Przez całe lato czynny jest Renaissance Market - targ rzemieślniczy, oferujący wyroby miejscowych rzemieślników i artystów. Zachodnia część miasteczka studenckiego nazywana jest przez tubylców The Drag, stylowa kolekcja kawiarenek, sklepików z pamiątkami i przytulnych restauracji. Ale to oczywiście nie wszystko. Mieści się tu wielka firma komputerowa Dell, jedno z najlepiej wyposażonych muzeów stanowych, wspaniała przedwojenna rezydencja gubernatora i ponad 200 zabytkowych budynków.


South Austin


Małe jeziorko - Lady Bird Lake - oddziela centrum miasta od części południowej i oferuje kilka mil tras rowerowych i tras dla biegaczy wśród parkowej zieleni. W październiku odbywają się tu osławione koncerty pod gołym niebem - Austin City Limits Music Festival. Można tu znaleźć kilka znośnych restauracji, ale jedzenie jest zdecydowanie lepsze w mieście. Park oferuje trochę chłodniejszej bryzy, co ważne zwłaszcza w środku lata, kiedy temperatury są trudne do wytrzymania. Można tu wypożyczyć łódkę albo popływać w Barton Springs Pool, basenie zasilanym naturalną wodą źródlaną. Pogoda w parku jest piękna przez cały rok - Austin nie zna bowiem śniegu.
Na południe od Kapitolu, pod mostem na Congress Avenue od marca do listopada żyje największa w Texasie kolonia meksykańskich nietoperzy, wyruszających na łowy codziennie o zmierzchu. Chmura tych sympatycznych ssaków ściąga każdego wieczoru setki turystów i mieszkańców miasta. Mało kto używa tu oficjalnej nazwy Ann Richards Bridge, wszyscy wiedzą, że most na Congress Avenue to po prostu Most Nietoperzy - The Bat Bridge.
Austin jest wielką gratką dla turysty. Z ogromnym zapleczem hotelowym i mnóstwem atrakcji, może zachwycić najbardziej wybrednego poszukiwacza. Muzea, historia i tradycja mieszają się tu w zaskakujący sposób z nowoczesnością. Ale Austin nie sposób opisać w kilkunastu zdaniach, w Austin trzeba po prostu być.


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics