Odmowa wydania promesy map1 map2 map5

Sunday, May 12th

Wizy | Tymczasowo | Procesy wizowe | Odmowa promesy

Odmowa wydania promesy


Duża liczba podań o wizę tymczasowa kończy się odmową, zwłaszcza w niektórych krajach i zwłaszcza w przypadku niektórych wiz (B1/B2, F1), z czego wielu ludzi wyciąga wniosek, że otrzymanie wizy to sprawa przypadku. Powodem odmów jest jednak często fakt, że wiele osób stara się o niewłaściwe wizy. Jeżeli masz dochodową firmę i możesz łatwo udokumentować wysokie zarobki, a w USA planujesz wziąć udział w targach lub w sympozjum, wydanie wizy turystycznej powinno być formalnością. Uzyskanie wizy turystycznej żeby spędzić wakacje w Malibu albo na Florydzie nie powinno być problemem jeżeli aplikant ma do czego wracać, ma firmę albo zajmuje wysokie stanowisko.  Jeśli jednak aplikant ma 20 lat, nigdzie nie pracuje i nie ma majętnych rodziców, trudno wymagać od konsula żeby uwierzył w historię o drogich wczasach za oceanem.

Pomimo jasno sformułowanych zasad wykluczających wydanie wizy tymczasowej osobie, co do której istnieje podejrzenie pozostania w USA poza ważność wizy, istnieje też specjalna grupa wiz nieimigracyjnych (tymczasowych), w których podwójny zamiar (Dual Intent) - pobyt tymczasowy oraz imigracja - jest dozwolony. Taką wizą jest na przykład tymczasowa wiza pracownicza H1B.

Mieszkańcy niektórych krajów są traktowani nieco bardziej ulgowo, wynika to ze statystyk Departamentu Stanu. Osoby z krajów ubogich z wysokim bezrobociem i niskim standardem życia, mają o wiele mniejsze szanse otrzymać jakąkolwiek wizę tymczasową niż osoby z krajów bogatych, z których emigracja do USA jest minimalna i prawie nikt nigdy nie zostaje nielegalnie.

Uzyskanie wizy tymczasowej jest uzależnione od szeregu czynników. Na większośc z nich nie masz żadnego wpływu: jesteś obywatelem Polski gdzie jest wysokie bezrobocie, wielu ludzi chciałoby wyjechać za granicę, w tym do USA, duży procent Polaków nie wraca po wygaśnięciu wizy i może nawet ktoś z twojej rodziny od dawna przebywa już w Ameryce nielegalnie. Możesz też nie dostać wizy tymczasowej jeżeli jesteś w trakcie oczekiwania na wizę imigracyjną.


Zamiar i związki z krajem


Przyznanie lub odmowa promesy wizowej najczęściej zależy od rodzaju wizy o jaką się starasz. Kryteria w każdym przypadku są inne, ale jeden podstawowy wymóg musi być zawsze spełniony: każdy składający podanie o wizę musi przekonać konsula, że wyjazd jest rzeczywiście tymczasowy, bez względu na cel podróży i planowany okres pobytu w USA. Zgodnie z przepisami Departamentu Stanu, każda osoba starająca się o jakąkolwiek wizę tymczasową obojetne z jakiego kraju, jest z definicji zawsze uważana za potencjalnego nielegalnego imigranta. Dlatego bardzo często odmowa jest oparta na przeświadczeniu lub na podejrzeniu konsula, że aplikant nie wyjedzie ze Stanów Zjednoczonych przed upływem ważności wizy, lub że nie wyjedzie wcale. Jeśli w USA przebywa nielegalnie ktoś z twojej bliskiej rodziny, podejrzenie, że ty równiez staniesz się nielegalnym imigrantem może się konsulowi wydać całkiem uzasadnione, nawet jeśli wcale nie masz takiego zamiaru. Dobrą ilustracją jak ważny jest zamiar powrotu do kraju w terminie jest informacja zamieszczona na oficjalnej stronie ambasady USA w Warszawie:

Pasażerowie, którzy kiedykolwiek przekroczyli czas pobytu w USA określony przez urzędnika imigracyjnego na formularzu I-94 nie zostaną wpuszczeni na terytorium Stanów Zjednoczonych. Aby uniknąć zawrócenia do Polski oraz ewentualnego pobytu w punkcie zatrzymań w przypadku braku połączenia lotniczego w najbliższym czasie, pasażerowie muszą pamiętać, że:

  • Wiza nie gwarantuje otrzymania zezwolenia na wjazd do USA. Decyzję o wydaniu pozwolenia na przekroczenie granicy USA podejmuje inspektor imigracyjny w punkcie granicznym.
  • Pozostanie na terenie USA nawet 1 dzień dłużej ponad czas pobytu określony przez urzędnika imigracyjnego na formularzu I-94 powoduje unieważnienie wizy w paszporcie mimo, że termin ważności podany w wizie nie upłynął. Pasażer nie będzie wpuszczony do USA na podstawie takiej wizy.
  • Nawet jeśli poprzednio udało się Państwu wjechać do Stanów Zjednoczonych, mimo wcześniejszego przekroczenia dozwolonego czasu pobytu w USA, nie oznacza to, że będą Państwo wpuszczeni ponownie. W miarę jak doskonalimy bazy danych stosowane podczas kontroli wjazdowej, wzrasta prawdopodobieństwo wykrycia przez oficera imigracyjnego wcześniejszego naruszenia przepisów.
  • Obywatele polscy, którzy poprzednio przedłużyli pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych muszą starać się o nową wizę w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie lub w Amerykańskim Konsulacie Generalnym w Krakowie.
  • Przypominamy o konieczności udzielania zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania konsula dotyczące poprzednich pobytów w USA. Nieotrzymanie wizy jest mniej dotkliwe niż zatrzymanie lub aresztowanie i zawrócenie do Polski przez amerykańskich urzędników imigracyjnych po długim i kosztownym locie.
  • Zatajenie przed konsulem lub urzędnikiem imigracyjnym informacji o poprzednim przedłużonym pobycie uważane jest za świadome wprowadzenie w błąd i prowadzi do dożywotniej odmowy wydania wizy (dotyczy to również wiz imigracyjnych).

W 2008 roku do USA wjechało łącznie 175,400,000 osób, z czego 39,381,928 to cudzoziemcy, którym wydano formularz I-94. Większość z nich miało wizy tymczasowe wydane w innych latach, duża część to cudzoziemcy wjeżdżający do USA w ramach wymiany bezwizowej. Ambasady i konsulaty na całym świecie wydały w 2008 roku 6 i pół miliona nowych wiz nieimigracyjnych, ale Departament Stanu zanotował również 2 miliony 100 tysięcy odmów. Ponad półtora miliona z nich - czyli około 70% - zostało opartych na postanowieniach Sekcji 214(b).


Sekcja 214(b)


Sekcja 214(b) Aktu o Imigracji i Naturalizacji (INA - Immigration and Naturalization Act) stwierdza, że: "Każdy obcokrajowiec winien być uznawany za imigranta, dopóki nie udokumentuje w zadowalający sposób, że w momencie składania aplikacji jest uprawniony do otrzymania statusu nieimigracyjnego" ("Every alien shall be presumed to be an immigrant until he establishes to the satisfaction of the consular officer, at the time of application for admission, that he is entitled to a nonimmigrant status..."). Oznacza to, że konsul musi zgodnie z przepisami uznać każdego aplikanta za potencjalnego imigranta, który wjazd do USA na wizie nieimigracyjnej wykorzysta do pozostania na stałe. Każdy starający się o wizę tymczasową musi więc przedstawić zadowalające dowody potwierdzające jego wolę powrotu do kraju. W praktyce oznacza to przekonanie konsula o zamiarze powrotu, w przeciwnym wypadku, konsul jest zobowiązany przez prawo do odrzucenia podania o wizę.

Postanowienia Sekcji 214(b) są najczęstszym powodem odmowy wydania wizy tymczasowej. Odmowa na jej podstawie oznacza, że aplikant nie przedstawił przekonywujących dowodów na to, że przysługuje mu prawo do starania się o status nieimigracyjny, albo na podejrzeniu zamiaru emigracji ("presumption of immigrant intent"). Więcej na temat "zamiaru" w dziale "Dual Intent".


Web Analytics