Miami Beach map1 map2 map5

Monday, Jul 15th

Podróże | Wycieczki | Pobytowe | Miami Beach

Miami Beach


10-dniowa wyprawa do najpopularniejszej miejscowości wypoczynkowej w USA


Ocean Drive, Miami Beach Zdjęcie: Wyn van Devanter


ORLANDO: Universal Studios, Magic Kingdom, Epcot Center, MGM Studios, Island of Adventure albo Sea World;
MIAMI: Seaquarium, Villa Vizcaya, Rejs Statkiem Spacerowym, Marina;
MIAMI BEACH: Biała Plaża, Sporty Wodne, Kluby Muzyczne, Art Deco, zakupy w Bvlgari, Channel, Gucci, Cartier, Louis Vuitton, Hermes, Tiffany, Neiman Marcus i Saks Fifth Avenue;
KEY LARGO: Rejs nad Rafą Koralową, Nurkowanie, Snorkling, Największy Sklep z Muszlami, Farma Aligatorów;
FORT LAUDERDALE: Zakupy w Shopping Mall, Przejazd Złotym Wybrzeżem;


Powstała podobno jako kaprys dwóch bogatych inwestorów, bardzo szybko jako miejscowość wypoczynkowa, przyćmiła swoim blaskiem rowijające się po drugiej stronie Zatoki Biskajskiej Miami. Miami Beach stało sie od razu miejscem spędzania wakacji przez najbogatszych. To tu wybudowano najwięcej najdroższych rezydencji, usypano najwięcej sztucznych wysp i to tu zainwestowano dosłownie miliardy w rozwój zaplecza. Widać to zresztą do dziś, wystarczy przejechać którymś z mostów łączących wyspę ze stałym lądem. Właśnie na sztucznych wysepkach Zatoki Biskajskiej stoi bodaj najwięcej willi i pałaców amerykańskich bogaczy.

 • zobacz wille największych gwiazd Hollywood usytouwanych wzdłuż Wyprzeża Milionerów;
 • zwiedź największe na świecie i najlepiej utrzymane skupisko architektury w stylu Art Deco;
 • poznaj niepowtarzalną atmosferę miasta, które nigdy nie śpi, miasta, którego głównym tematem przewodnim jest plaża, słońce i zabawa;
 • odpocznij na bialych plażach subtropikalnej Florydy - o krok od najlepszych restauracji, sklepów i niepowtarzalnej rozrywki;
 • spędź kilka wieczorów w najlepszych klubach muzycznych i przy bajecznej margaricie posłuchaj na żywo jazzu, pop, rock’a, salsy, calypso, muzyki karaibskiej, brazylijskiej albo country;
 • skosztuj specjałów z całego świata w najlepszych restauracjach w mieście;
 • spędź wieczór w szalonym klubie disco gdzie tancerze trafiają wprost z plaży;
 • zobacz tysiąc odcieni podzwrotnikowej zieleni i wszystkie odcienie skóry na Ocean Drive;
 • zwiedź któryś z legendarnych parków rozrywki w Orlando;
 • pokosztuj specjałów kilkudziesięciu różnych kuchni świata - a wszystko w jednym miejscu;
 • zobacz gigantyczne tresowane orki, foki, lwy morskie i delfiny w parku wodnym Seaquarium;
 • zanurkuj do rafy koralowej albo zobacz magiczne podmorskie życie z pokładu łodzi ze szklanym dnem;
 • jeździj na nartach wodnych albo ścigaj się z delfinami na jet-ski;
 • zobacz jak wykluwają się z jaj, jak dojrzewają, jak są karmione i jak żyją zwierzęta, które przetrwały na Ziemi nie zmienione przez ponad 300 milionów lat - amerykańskie aligatory;
 • zrób zakupy w najlepszych i najbardziej cenionych sklepach świata w Ball Harbor Shops: Bvlgari, Channel, Gucci, Cartier, Louis Vuitton, Hermes, Tiffany, Neiman Marcus i Saks Fifth Avenue;
 • zwiedź największy skarb Miami - Villę Vizcaya - jeden z najbardziej ekstrawaganckich pałaców Florydy;
 • odpocznij i baw się w bajecznej scenerii Art Deco, słonecznej plaży, subtropiku i prawdziwego rasowego tygla.

Dzień 1

Zbiórka w lobby lotniska w Warszawie lub Krakowie, odprawa i przelot do Orlando.


Dzień 2

Wyjazd z hotelu o 9:00 rano. Dziś w programie jeden z pięciu parków rozrywki Orlando. Do wyboru: Universal Studios, Island of Adventure, MGM Studios, Magic Kingdom, Epcot Center albo Sea World. Każdy z nich to jakby osobny świat: przygody z piratami i starymi galeonami, plany największych wytwórni filmowych, świat Myszki Miki czy świat nauki w Epcot Center.

Dzisiejsze Orlando to metropolia licząca wraz z przyległymi suburbs prawie 2.2 miliona mieszkańców. Początkowo zaledwie osada, Orlando przeżyło kilka okresów gwałtownego rozwoju: w latach 1875-1885 - boom cytrusowy, i w latach 20-tych XX wieku - jeden z największych boomów budowlanych w jego historii.

Największy rozwój Orlando zawdzięcza jednak Waltowi Disney'owi, który w 1965 roku postanowił zbudować tam swój drugi po kalifornijskim Disneylandzie park rozrywki: Magic Kingdom. Park, otwarty w 1971 roku, jest największym parkiem rozrywki na świecie, a uruchomione w późniejszych latach parki Universal Studios, CityWalk, Islands of Adventure, Wet 'n Wild Water Park, SeaWorld Orlando, Aquatica i Discovery Cove sprawiły, że Orlando jest światową stolicą parków rozrywki ściągającą rocznie ponad 47 milionów turystów.

Wizyta w parku to atrakcja całodniowa, doradzamyn więc zjeść dobre śniadanie, bo lekki lunch zjemy na terenie parku. Doradzamy też zabrać ze sobą jakieś snacks i co najmniej 2 butelki wody - ceny są w parkach bardzo wygórowane. Nocleg w Orlando.


Dzień 3

Wyjeżdżamy z hotelu o 11:00 i przenosimy się do Miami Beach, prawdziwego klejnotu zachowanej tu i odrestaurowanej architektury Art Deco. Czas wolny do wieczora, spacery po gwarnych uliczkach, trochę calypso i margarita w jednym z klubów, albo chłodna atlantycka bryza na plaży. Wieczorem wtapiamy się w tłum na Ocean Drive i kontemplujemy niezliczone wariacje kolorów ludzkiej skóry i stopni opalenizny.

Dystrykt Art Deco jest największym skupiskiem tej architektury na świecie i składa się z setek hoteli, moteli, budynków mieszkalnych i publicznych. Jedynie Havana na Kubie może się pochwalić podobną zabudową, większość budynków jest tam jednak mocno zaniedbanych a nawet zrujnowanych. Havana ma do dziś dzielnice Art Deco tylko z braku funduszów na renowację albo na wyburzenie walących się skarbów architektury. W 1979 roku cały dystrykt Art Deco w Miami Beach został wpisany do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych.

Od lat 30-tych aż do późnych lat 80-tych Miami Beach i leżące po drugiej stronie Zatoki Biskajskiej City of Miami stały się domem dla rzesz nowych imigrantów z krajów karaibskich i z Kuby i stały się centrum przemytu narkotyków, nielegalnego hazardu i wszelkiego rodzaju oszustw i nadużyć. Miejsce wspaniałych resorts i wytwornycfh hoteli, do których przylatywało się samolotem w latach 20-tych, zajęły slumsy zamieszkałe przez międzynarodową biedotę. Ponura sława tego okresu została uwieczniona w kilkunastu filmach. Najbardziej znane to Scarface i Miami Vice.
Lata 90-te przyniosły miliardowe inwestycje, oba miasta pozbyły się centrów przestępczości i znów stały się jedną z największych atrakcji turystycznych w USA. Port lotniczy w Miami obsługuje rocznie ponad 5 i pół miliona pasażerów z zagranicy - wiecej niż nowojorskie lotnisko im. Kennedy'ego. Nocleg w Miami Beach.


Dzień 4

Wyjazd do Key Largo o 8:00 rano, gdzie proponujemy rejs statkiem ze szklanym dnem nad rafą koralową. Z jej pokładu będziemy podziwiać bogactwo i kolory podmorskiej flory i fauny. Później wizyta w największym na Florydzie sklepie z muszlami i koralami. Po obiedzie plaża a później, w drodze powrotnej do Miami.

Key Largo jest uznawane za światową stolicę nurkowania, głównie dlatego, ponieważ żyjące tu wielkie kolonie koralowców przyciągają tysiące turystów i nurków z całego świata. Na okolicznych płyciznach spoczywa też kilka wraków okrętów, które są dodatkową atrakcją dla amatorów nurkowania. Key Largo stało się szczególnie popularne dzięki filmowi pod tym samym tytułem z Lauren Bacall i Humphrey'em Bogart'em w rolach głównych, nakręconym w 1948 roku. Niewiele osób wie, że film został w całości nakręcony w studiach Warner Brothers w Hollywood, a jedyne prawdziwe zdjęcia to użyte w filmie tła.

Wieczór spędzimy znów na Ocean Drive gdzie w jednym z szalonych klubów proponujemy kolację i trochę muzyki na żywo. Nocleg w Miami Beach.


Dzień 5

Wyjazd z hotelu o 10:00. Dziś zapraszamy na pokazy tresury delfinów i lwów morskich w Miami Seaquarium, oraz na obiad w porcie Miami gdzie w jednym budynku można skosztować specjałów kilkudziesięciu różnych kuchni.
Później proponujemy rejs statkiem spacerowym wzdłuż wybrzeża. Zobaczymy najbardziej okazałe wille florydzkich milionerów i sztuczne wyspy usypane z piasku wydobywanwego podczas pogłebiania zatoki. Wieczorem szalony Ocean Drive gdzie proponujemy relaks na pięknej białej plaży, a później kolację i trochę dobrej zabawy w najlepszych klubach muzycznych po drugiej stronie ulicy.

Miami i Miami Beach to centrum rozrywki po tej stronie kontynentu, zapraszamy więc do odwiedzenia co najmniej kilku klubów muzycznych. W Miami Beach nakręco słynną przeróbkę francuskiego filmu "Klatka dla Ptaków" - w amerykańskiej wersji film (z Gene'm Hackman'em i Robin'em Williams'em) nosił tytuł "Bird Cage". Nocleg w Miami Beach.


Dzień 6

Wstajemy kiedy chcemy, włóczymy się po ulicach, opalamy, czytamy książki, piszemy kartki z pozdrowieniami - słowem oddajemy się dziś lenistwu i nie mamy z tego powodu najmniejszych wyrzutów sumienia. Po południu proponujemy wyprawę na zakupy w najlepszych sklepach w Ball Harbor Shops: Bvlgari, Channel, Gucci, Cartier, Louis Vuitton, Hermes, Tiffany, Neiman Marcus i Saks Fifth Avenue.

Wieczorem proponujemy prawdziwy relaks w spokojnej kafejce przy dyskretnej muzyce, romantyczny spacer po plaży o zmierzchu (jeśli jesteście we dwoje), oglądanie prawdziwych gwiazd, których nie da się zobaczyć w żadnym amerykańskim mieście, albo cokolwiek co przyjdzie nam do głowy. Nocleg w Miami Beach.


Dzień 7

Wyjazd z hotelu o 10:00. Rano zwiedzimy największy skarb Miami - Villa Vizcaya, później odwiedzimy farmę aligatorów, gdzie zobaczymy te zwierzęta w ich naturalnym środowisku - od wykluwających się dopiero małych aligatorków po setki wielkich, dorosłych osobników. Na farmie proponujemy przejazd śmigłową łodzią po florydzkich bagnach, a później zapraszamy do spróbowania jak smakuje kanapka ze smażonego ogona aligatora.

Villa Vizcaya, zbudowana w latach 1916-1918 na ponad 180 akrach wybrzeża (73 ha) przez Jamesa Deering'a, jednego ze współwłaścicieli i spadkobierców gigantycznej fortuny McCormick-International Harvester Co., jest jedną z kilkunastu budowli w USA wzorowanych częściowo lub w całości na włoskiej architekturze renesansowej. W 1925 jako spadek po James'ie Deering'u, pałac stał się własnością jego dwóch bratanic. Subtropikalny klimat, huragany i morska woda przyczyniły się na przestrzeni dziesięcioleci do poważnego uszkodzenia wszystkich zabudowań. Większość terenów nadbrzeżnych została więc sukcesywnie sprzedana na pokrycie bieżących kosztów utrzymania pałacu, a w 1950 pozostałe 50 akrów wraz z willą zostały sprzedane powiatowi Miami-Dade za kwotę miliona dolarów.

Dziś Villa Vizcaya wraz z renesansowymi ogrodami zajmuje 50 akrów terenu i jest własnością powiatu. Villa Vizcaya jest otwarta dla publiczności jako muzeum. W 1987 roku odbyło się tu spotkanie prezydenta Ronalda Reagana z papieżem Janem Pawłem II podczas jego pierwszej wizyty w Miami. Nocleg w Miami Beach.


Dzień 8

Dziś możemy wstać naprawdę późno, albo rano skorzystać ze słońca i poprawić ewentualne niedociągnięcia w naszej opaleniźnie. Około południa proponujemy wyjazd do Fort Lauderdale nadmorską drogą, gdzie doradzamy spacer po plaży albo godzinkę w chłodnych falach Atlantyku. Później zapraszamy na ostatnie, ale za to kilkugodzinne zakupy w olbrzymim shopping mall - Galleria at Fort Lauderdale. Na 13 hektarach powierzchni i na dwóch poziomach mieści się tu 150 markowych sklepów, 8 restauracji i 3 sklepy spożywcze. Można tu kupić dosłownie wszystko, a prezent dla kogoś bliskiego po powrocie z Florydy to naprawdę miła niespodzianka.

Po zakupach, około 7 wieczorem doradzamy przejazd przez centrum miasta i przystanek się w jakimś przytulnym miejscu na kolację. Wieczorem ostatnie szaleństwa na Ocean Drive, margarita, konkurs bikini w Mango's, calypso i Jimmy Buffet i naprawdę już ostatnie nocne zdjęcia w Miami Beach. Nocleg w Miami Beach.


Dzień 9

Po śniadaniu - jeśli pozwoli pogoda a wylot kilka godzin przed nami - mamy jeszcze szansę na kilkadziesiąt minut na plaży albo w basenie. Proponujemy też wymienić się telefonami i adresami, może uda się umówić na kolejny wypad w podobnym składzie. Przypominamy o ostatnich przed wylotem e-mailach, zdjęciach i pozdrowieniach. Nasi bliscy i znajomi w Polsce czekają na wiadomości a napewno nic ich tak nie ucieszy jak kartka z pozdrowieniami z Miami Beach.

Lekki lunch i przejazd na lotnisko w Miami, przelot do Chicago lub Nowego Jorku, transfer na lot do Warszawy lub Krakowa.


Dzień 10

Powrót do kraju, koniec wycieczki.


Web Analytics