Denver

Monday, Feb 19th

Denver


Stolica stanu ma przydomek Mile High City, leży bowiem dokładnie na wysokości jednej mili nad poziomem morza, choć według historyków jest to zwykły przypadek.  W każdym razie, trzynasty stopień schodów do Kapitolu, to dokładnie mila nad poziomem morza, co zostało starannie oznaczone specjalną plakietką (Zobacz mapę).


Centrum Denver tuż po zachodzie słońca Zdjęcie: Larry Johnson


Pomimo bliskości gór, stolica Colorado leży na zupełnie płaskim terenie, wystarczy zresztą rzut oka na mapę żeby się przekonać, że wschodnia połowa stanu to rolnicza równina. Korzystne jak na górski rejon położenie miasta, od samego początku sprzyjało dynamicznej rozbudowie. Właśnie tędy przebiega granica pomiędzy Wielkimi Równinami a Zachodem.

Największe miasto i stolica stanu położona jest malowniczo u wschodniego podnóża Gór Skalistych. Niedaleko stąd przebiega też granica kontynentalnego podziału na strefy klimatyczne. Położenie miasta nie jest przypadkowe. Denver powstało dokładnie w miejscu gdzie po raz pierwszy w Colorado odkryto niewielkie pokłady złota. Odkrycie to nie było jeszcze tym, które trzy lata później spowodowało wielką „gorączkę złota”, ale wystarczyło aby kilkanaście prowizorycznych górniczych baraków dało początek wielkiemu miastu. Po 150 latach od tamtego wydarzenia, Denver liczące teraz 2,152 mln. mieszkańców, jest jedyną dużą metropolią w promieniu 600 mil (970 km). Przebiega tędy, przecinający Rocky Mountains bardzo ważny i malowniczy szlak wiodący ze wschodu az do zachodniego wybrzeża.

Obecnie Denver jest nie tylko dużym centrum produkcji przemysłowej i handlu, ale również celem turystów z całego świata. Posiada bardzo efektowne śródmieście z licznymi, nowoczesnymi drapaczami chmur. Ten długi szereg wieżowców tworzy tzw. ,,17 th. Street Canyon”. Na zachodnich przedmieściach, w okolicy Morrison znajduje się słynny Red Rocks Amphitheater. Ten malowniczo ulokowany amfiteatr na 9000 miejsc wkomponowany został między dwie 120-metrowe skały z czerwonego piaskowca. W samym mieście wyodrębniony został fragment starej zabudowy tworzący część dzielnicy LoDo, czyli Lower Downtown. Dzielnica ta to ulubione miejsce spacerów a na zamkniętej dla ruchu 16th  Street, gdzie rozlokowanych jest wiele restauracji, pubów, galerii i sklepów, koncentruje się życie towarzyskie miasta. Ulicę tą przecina jedyna w mieście linia tramwajowa, biegnąca na odcinku 8 km. od autostrady I-25 przez Lower Downtown. Najstarsze budynki i domostwa Denver zachowano w rejonie Forest Street, gdzie na 12 akrach utworzony został historyczny park. Między rzeczką Cherry Creek a ulicami Lincoln i Colfax jest część miasta nazwana ,,Golden Triangle”. W tym Złotym Trójkącie znajduje się wiele ważnych budynków i instytucji mających dla Denver duże znaczenie. Rozlokowały się tutaj Civic Center Park, Denver Art Museum i Muzeum Historii Colorado. Jest tu także Biblioteka Publiczna. Zajmuje ona bardzo ciekawy budynek, wykonany jako różnokolorowa kompozycja wież, strzelistych wieżyczek i rotund. Blisko od najważniejszego budynku jakim jest gmach Parlamentu Colorado, stoi potężny budynek Mennicy U.S.A.

Na północny wschód od centrum znajduje się dzielnica Five Points, zamieszkała przez ludność murzynską. Dziadkowie tych mieszkańców pracowali przy budowie kolei w latach 70-tych XIX wieku. Czarnoskórej ludności Colorado poświęcone jest znajdujące się w tej dzielnicy Black American West Museum. Wystawione w muzeum pamiątki i dokumentacja obrazują osadnictwo i życie Murzynów osiedlających się tutaj po zakończeniu Wojny Secesyjnej.

Chlubą mieszkańców Denver jest Performing Arts Complex. Rozmieszczonych jest w nim osiem sal teatralnych oraz okrągła sala koncertowa. Kompleks ten jest domem Colorado Symphony Orchestra oraz dla Colorado Opera i Colorado Ballet. W każdy wieczór odbywają się tu przedstawienia. Miasto posiada także znany park rozrywki. Jest nim należący do sieci Six Flags rozległy teren Elitch Gardens. Park wyposażony został w liczne ciekawe obiekty i urządzenia a w tym słynne w całym kraju roller coasters, jeżdżące z szybkoscią 90 km/godz.

Znanymi mieszkańcami Denver byli miedzy innymi Molly Brown i Buffalo Bill. Molly była biedną dziewczyną z Irlandii, która przeżyła tajfun na Oceanie Spokojnym a w drodze do Ameryki uratowała się z katastrofy Titanica. Swoje późniejsze życie poświęciła na zbieranie funduszy na rzecz ofiar katastrofy i ich rodzin. Dom Molly Brown stoi do dziś na Pensylvania Ave. i po przekształceniu go na muzeum otwarty został dla publiczności.
William Cody - bardziej znany jako Buffalo Bill - był jednym z pionierów amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Sławę zdobył jako wojskowy zwiadowca, pogromca Indian oraz jako aktor i reżyser słynnych przedstawień z historii osadnictwa i wojen z Indianami. Był też słynnym łowcą bizonów. Buffalo Bill przechwalał się podobno, że zastrzelił aż milion tych zwierząt. Jego grób i muzeum znajdują się na zachodnich przedmieściach na wzgórzu o nazwie Lookout Mountain.

Na wschód od miasta, na oddalonej o 35 km. od centrum równinie, wybudowany został supernowoczesny port lotniczy - Denver International Airport. Najczęściej odwiedzane miasto w Colorado nie jest jednak główną atrakcją regionu. Turystyka oparta jest w większości na wyjazdach w teren, a Denver stanowi doskonałą bazę do tych wypraw.


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics