Większość amerykańskich miast - zwlaszcza tych o statusie metropolii - ma jakiąś drugą, nieoficjalną nazwę. Detroit to MoTown, New York - Big Apple a San Francisco, to Frisco. To ostatnie zostało zakazane edyktem cesarza Nortona Pierwszego w 1872 roku i mieszkańcy Miasta Mgieł (Fog City) stosują się do niego po dziś dzień, ale na szczęście, San Francisco ma jeszcze z tuzin innych nazw. Stolica Colorado ma przydomek Mile High City. Trzynasty stopień schodów do Kapitolu, to dokładnie mila nad poziomem morza, co zostało starannie oznaczone specjalną plakietką (Zobacz mapę).
Centrum Denver tuż po zachodzie słońca Zdjęcie: Larry Johnson
Pomimo bliskości gór, stolica Colorado leży na zupełnie płaskim terenie, wystarczy zresztą rzut oka na mapę żeby się przekonać, że wschodnia połowa stanu to rolnicza równina. Korzystne jak na górski rejon położenie miasta, od samego początku sprzyjało dynamicznej rozbudowie. Właśnie tędy przebiega granica pomiędzy Wielkimi Równinami a Zachodem.
Największe miasto i stolica stanu położona jest malowniczo u wschodniego podnóża Gór Skalistych. Niedaleko stąd przebiega też granica kontynentalnego podziału na strefy klimatyczne, zwana Continental Divide. Położenie miasta nie jest przypadkowe. Denver powstało dokładnie w miejscu gdzie po raz pierwszy w Colorado odkryto niewielkie pokłady złota. Odkrycie to nie było jeszcze tym, które trzy lata później spowodowało wielką "gorączkę złota”, ale wystarczyło aby kilkanaście prowizorycznych górniczych baraków dało początek wielkiemu miastu. Po 150 latach od tamtego wydarzenia, Denver liczące teraz 2,152 mln. mieszkańców, jest jedyną dużą metropolią w promieniu 600 mil (970 km). Przebiega tędy, przecinający Rocky Mountains, bardzo ważny i malowniczy szlak wiodący od Atlantyku aż do zachodniego wybrzeża.
Denver jest nie tylko dużym centrum produkcji przemysłowej i handlu, ale również centrum jednego z najpopularniejszych rejonów w USA ściągających rzesze turystów z całego świata. Miasto ma bardzo efektowne śródmieście z licznymi, nowoczesnymi drapaczami chmur. Długi szereg wieżowców e samym centrum tworzy tzw. "17th Street Canyon”. W zachodnich przedmieściach, w okolicy Morrison, znajduje się słynny Red Rocks Amphitheater. Ten malowniczo położony amfiteatr na 9,000 miejsc został wkomponowany między dwie 120-metrowe skały z czerwonego piaskowca. W samym mieście wyodrębniony został fragment starej zabudowy tworzący część dzielnicy LoDo, czyli Lower Downtown. Dzielnica ta to ulubione miejsce spacerów, a na zamkniętej dla ruchu Szestanstej Ulicy (16th Street) mieści się większość najlepszch restauracji, pubów, galerii i sklepów w tej sekcji miasta. Koncentruje się tu życie towarzyskie miasta. Ulicę tą przecina jedyna w mieście linia tramwajowa, biegnąca na odcinku 8 km, od autostrady I-25 przez Lower Downtown. Najstarsze budynki Denver zachowano w rejonie Forest Street, gdzie na 12 akrach utworzony został historyczny park. Między rzeczką Cherry Creek a ulicami Lincoln i Colfax, leży część miasta zwana "Golden Triangle”. Znajduje się tu Civic Center Park, Denver Art Museum i Muzeum Historii Colorado. Jest tu także Biblioteka Publiczna, zajmuje bardzo ciekawy budynek zbudowany jako różnokolorowa kompozycja wież, strzelistych wieżyczek i rotund. Niedaleko stąd, w pobliżu najważniejszego budynku w Denver, gmachu Parlamentu Colorado, stoi potężny kompleks Mennicy USA.
Na północny wschód od centrum znajduje się dzielnica Five Points, zamieszkała przez ludność murzynską. Ich przodkowie pracowali przy budowie kolei w latach 70-tych XIX wieku. Czarnoskórej ludności Colorado poświęcone jest znajdujące się w tej dzielnicy Black American West Museum. Wystawione w nim pamiątki i dokumentacja obrazują życie Murzynów osiedlających się tutaj po zakończeniu Wojny Secesyjnej.
Chlubą mieszkańców Denver jest Performing Arts Complex. Rozmieszczonych jest w nim osiem sal teatralnych oraz okrągła sala koncertowa. Kompleks jest też domem Colorado Symphony Orchestra oraz Colorado Opera i Colorado Ballet. W każdy wieczór odbywają się tu przedstawienia. Miasto posiada też bardzo popularny park rozrywki, należący do sieci Six Flags rozległy teren Elitch Gardens. Park wyposażony został w liczne ciekawe obiekty i urządzenia a w tym słynne w całym kraju roller coasters, jeżdżące z szybkoscią 90 km/godz. Znanymi mieszkańcami Denver byli miedzy innymi Molly Brown i Buffalo Bill.
Molly była biedną dziewczyną z Irlandii, która przeżyła tajfun na Oceanie Spokojnym, a w drodze do Ameryki uratowała się z katastrofy Titanica. Swoje późniejsze życie poświęciła na zbieranie funduszy na rzecz ofiar katastrofy i ich rodzin. Dom-muzeum Molly Brown stoi do dziś na Pensylvania Ave.
William Cody - znany jako Buffalo Bill - był jednym z pionierów amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Sławę zdobył jako wojskowy zwiadowca, pogromca Indian i łowca bizonów. Buffalo Bill przechwalał się, że zastrzelił podobno aż milion tych zwierząt. W 1883 roku Cody uruchomił wielkie objazdowe przedstawienie obrazujące historię wojen z Indianami i osadnictwa na nowych terenach amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Kilkugodzinne przedstawienia, w których brały udział dziesiątki statystów, aktorów oraz autentycznych indiańskich wojowników i wodzów, stalo się niezwykle popularne, a występujący w nim aktorzy oraz sam Bill Cody, uzyskali ogromną sławę. Wielki show Buffalo Bill'a odbył aż osiem tur po Europie. Podczas ostatniej, przedstawienie wystawiono aż w 155 miastach. Osiemdziesiąty pierwszy, dwudniowy występ, odbył się na błoniach w Krakowie 4 i 5 sierpnia 1906 roku wywołując wielką sensację. Na początku XX wieku Buffalo Bill był prawdziwym, międzynarodowym celebrytą a jego sława sięgała daleko poza USA. Grób i muzeum William'a Cody znajdują się na zachodnich przedmieściach Denver, na wzgórzu o nazwie Lookout Mountain.
Na wschód od miasta, na oddalonej o 35 km. od centrum równinie, wybudowany został supernowoczesny port lotniczy - Denver International Airport. Najczęściej odwiedzane miasto w Colorado nie jest jednak główną atrakcją regionu. Turystyka oparta jest w większości na wyjazdach w teren, a Denver stanowi doskonałą bazę do tych wypraw.