Pioneer Museum map1 map2 map5

Monday, Apr 29th

Pioneer Museum


W odróżnieniu od XVIII- i XIX wiecznej Anglii, gdzie nędzę uważano za stan zasługujący jedynie na pogardę pomimo istnienia formalnego systemu pomocy ubogim, w Ameryce biednych nie uważano za pozbawionych honoru wyrzutków, lecz za ludzi, którym się nie udało, i którym trzeba pomóc. Być może powodem całkiem innego podejścia do zagadnienia nędzy w USA był fakt, że w czasach największej imigracji, europejska biedota stanowiła większość przybywających tu imigrantów. W starej feudalnej Europie pogarda dla nędzarzy miała bardzo mocny związek z klasową strukturą społeczną, w której uprzywilejowanie materialne wynikało z urodzenia i przynależności do arystokracji. Każdy kto nie był członkiem arystokracji, był tylko człowiekiem z ludu, któremu nie przysługiwaly żadne przywileje. Jeśli na dodatek był nędzarzem, to stan ten zawdzięczał tylko własnemu lenistwu albo nędznej osobowości. W USA do dziś rzadko można zaobserwować prawdziwą nienawiść lub pogardę dla ludzi bezdomnych albo żebraków. To oczywiste, że nigdy nie są dumą błyszczących centrów pięknych miast, ale nie są specjalnie prześladowani. Ubogich natomiast, ale nie bezdomnych, państwo, stany, powiaty i ośrodki miejskie otaczają szczególną opieką oferując im mieszkania, zasiłki, ubezpieczenia medyczne i wiele innych świadczeń. Spotyka się to często z krytyką, zwłaszcza w ostatnich czasach, kiedy Amerykanie ogólnie biednieją chociaż pracują coraz więcej. Pogłębianie się biedy nie dotyczy jednak "ustawowej" biedoty, czyli ludzi, którzy nie pracują lub pracują mało i nie mają żadnych dochodów, albo mają tak niskie, że przysługują im ustawowo i za darmo świadczenia niedostępne wszystkim tym szczęściarzom, którzy mają jakąś pracę. Poziom życia biednych w zasadzie nigdy się nie obniża, bo zasiłki - w odróżnieniu od zarobków - są ustawowo dostosowywane (podwyższane) do inflacji i wzrostu kosztów utrzymania, a czynsze (np. w programie Section 8) pokrywa rząd federalny.

Ludzie biedni mogli liczyć na jakąś formę pomocy od państwa już w XVIII wieku. To nieprawda, że Ameryka była zawsze państwem bezwzględnego kapitalistycznego wyzysku. Tak przedstawiały USA podręczniki szkolne w krajach socjalizmu, ale nie miało to nic wspólnego z historyczną prawdą. Wzorowane na angielskim zbiorze praw "The Poor Relief Act" z 1601 roku, uchwalonych po rozpadzie średniowiecznego systemu dobroczynności zarządzanego przez chrześcijańskie klasztory, nowy system nakładał na hrabstwa obowiązek utrzymania lokalnej biedoty. Prawie identyczny system utworzono w angielskich koloniach w Ameryce. Ten sam system obowiązywał po Deklaracji Niepodległości na terenie wszystkich powiatów USA. W latach 80-tych dziewiętnastego wieku zbudowano dziesiątki osiedli i domów dla biednych i bezrobotnych, działały też przychodnie lekarskie i szpitale.


Lokomotywa Nr 12 (courtesy of Waymarking)


Ten dlugi wstęp tylko pozornie nie ma nic wspólnego z muzeum pionierów we Flagstaff, należące do Arizona Historical Society muzeum mieści się bowiem w starym, zbudowanym w 1908 roku budynku szpitala dla biednych. Nie ma tu dziś żadnych ekspozycji poświęconych nędzarzom wczesnej Arizony, ale sądzimy, że informacja o pierwotnym przeznaczeniu tego budynku jest ważna. Budynek wzniesiono z lekkiego wulkanicznego kamienia podobnego do pumeksu, którego wielkie złoża pochodzą z erupcji wulkanicznych jakie miały tu miejsce pół miliona lat temu.

Muzeum prezentuje historię Flagstaff, powiatu Coconino i całej północnej Arizony. Można tu obejrzeć ciekawe eksponaty z okresu kiedy Flagstaff było tylko małą mieściną na trasie wielkiej magistrali kolejowej, z okresu wielkiego boomu budowalnego jakie miasto zawdzięczało przemysłowi drzewnem,u i z okresu największej prosperity rolnictwa. Liczne festiwale, odczyty i wydarzenia klulturalne organizowane przez Muzeum prezentują historię w bardzo ciekawy i zajmujący sposób. Muzeum Pionierów we Flagstaff należy do atrakcji "obowiązkowych".

Muzeum jest czynne od poniedziałku do soboty od 9:00 rano do 5:00 po południu, jest też czynne w niedzielę podczas specjalnych wydarzeń. Wstęp wynosi $6.00 dorośli, $5.00 emeryci (65+) i studenci i $3.00 dzieci i młodzież od lat 7 do 17. dzieci poniżej lat 6 - wstęp wolny


2340 N. Fort Valley Road, Flagstaff, AZ 86001 (Zobacz mapę)
tel.: (928) 774-6272 http://www.arizonahistoricalsociety.org/museums/welcome-to-pioneer-museum-flagstaff/


Web Analytics