Fiesta Florida map1 map2 map5

Saturday, Apr 27th

Podróże | Wycieczki | Objazdowe | Fiesta Florida

Fiesta Florida


14-dniowa wyprawa przez Midwest i Dixieland, aż do Key West.



Ocean Boulevard, Miami Beach Zdjęcie: Jimmy Baikovicius


CHICAGO, NASHVILLE, ATLANTA, VALDOSTA, St. AUGUSTINE, ORLANDO, KENNEDY SPACE CENTER, MIAMI, MIAMI BEACH, KEY LARGO, KEY WEST, FORT MYERS, SARASOTA, CLEARWATER BEACH, TAMPA.


  • centrum Indianapolis i Statua Żołnierzy i marynarzy
  • stare Nashville i Kapitol stanowy, Ryman Auditorium, Great Ole Opry i Opryland Hotel;
  • bary i kluby muzyczne przy legendarnej Broadway Street, gdzie grali i śpiewali najwięksi dziś muzycy country
  • naucz się tradycyjnego tańca country tap dancing w najsłynniejszym klubie country Wild Horse Saloon;
  • Stone Mountain Park i wielka rzeźba generałow Konfederacji wykuta w granitowej skale;
  • muzeum Margaret Mitchell, autorki największego bestsellera wszechczasów Przeminęło z Wiatrem;
  • spacery po malowniczych uliczkach najstarszego miasta w Ameryce;
  • legendarne parki rozrywki w Orlando;
  • centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral;
  • tysiąc odcieni podzwrotnikowej zieleni i wszystkie odcienie skóry na Ocean Drive;
  • najpiękniejszy renesansowy dom w Miami - Villa Vizcaya;
  • Duval Street w Key West i dom-muzeum jednego z najsłynniejszych amerykańskich pisarzy, Ernesta Hemingway’a;
  • odpoczynek i zabawa we wspaniałej scenerii słonecznej plaży, smukłych palm i subtropiku;
  • wille bogaczy i największych gwiazd Hollywood wzdłuż Wybrzeża Milionerów;
  • największe na świecie i najlepiej utrzymane skupisko architektury w stylu Art Deco;
  • niepowtarzalna atmosfera miasta, które nigdy nie śpi, miasta, którego tematem przewodnim jest plaża, słońce i zabawa;
  • tresowane orki, zabawne foki, lwy morskie i delfiny w parku wodnym Seaquarium;
  • zobacz jak wykluwają się z jaj, jak dojrzewają, jak są karmione i jak żyją zwierzęta, które przetrwały na Ziemi niezmienione przez ponad 300 milionów lat - amerykańskie aligatory;
  • zobacz gdzie i jak pracował największy wynalazca wszechczasów Thomas Alva Edison;
  • jedno z najwspanialszych muzeów malarstwa barokowego, zobacz oryginalne płótna Velazqueza, Tycjana, Rubensa, Rembrandta, Goyi i wielu innych największych malarzy tej epoki;
  • zobacz oryginalne płótna wielkiego artysty-dziwaka Salvadora Dali;
  • perła architektury włoskiego renesansu Ca’d’Zan - pałac John’a i Mabel Ringlingów, właścicieli największego cyrku w Ameryce;
  • odpocznij na słonecznej plaży Clearwater Beach.

Dzień 1

Zbiórka w lobby lotniska w Warszawie lub Krakowie, odprawa i przelot do Chicago liniami LOT (bezpośrednio), lub innymi w razie braku miejsc w sezonie (z przesiadką). Po odprawie imigracyjnej odbieramy zarezorwowany wcześjniej samochód i jedziemy do hotelu.

Nie planowaliśmy dłuższego pobytu w Chicago ani zwiedzania miasta, ale można to łatwo zmodyfikować i zostać tu nawet kilka dni jeżeli możesz przedłużyć pobyt. Chicago ma tysiące atrakcji, jest trzecim największym miastem USA z bogatą historią i mnóstwem miejsc do zwiedzenia. Do dziś w Chicago żyje największe skupisko Polaków w Ameryce i działają dziesiątki polskich organizacji i instytucji i tysiące biznesów. Pomimo, że imigracja z Polski prawie całkiem ustała, a duża liczba Polonusów wraca do Polski, Chicago to wciąż największe skupisko Polaków na świecie poza Warszawą.  Nocleg w Chicago.


Dzień 2

Wyjazd z hotelu o 8:00 rano, przejazd do Nashville. Po drodze zobaczymy centrum Indianapolis i zatrzymamy się przy monumencie Żołnierzy i Marynarzy. Jeśli czas pozwoli, doradzamy koniecznie odwiedzić galerię-muzeum sztuki Zachodu w Indianapolis - Eiteljorg Musem i zobaczyć, przynajmniej z zewnątrz - stanowy Kapitol niedaleko Statuy Żołnierzy i Marynarzy w downtown. Zanim dojedziemy do centrym Nashville, zwiedzimy cud współczesnej architektury - Opryland Hotel z jego nakrytą szklanym dachem tropikalną oranżerią, sztucznymi wodospadami i kanałami, po których można pływać łodzią.

Zobaczymy też legendarną scenę muzyki country, marzenie wszystkich piosenkarzy tego gatunku - Grand Ole Opry, skąd weekendowe koncerty są transmitowane do 70 krajów świata. Wieczorem słynna Broadway Street, pierwszy na świecie wysyłkowy sklep z płytami Ernest Tubb Record Store, kluby country, Tootsie's Orchid Lounge, którego zacna właścicielka żywiła za darmo wielu początkujących piosenkarzy zanim jeszcze stali się gwiazdami. Reszta wieczoru i kolacja w znanym na całym świecie Wild Horse Saloon, gdzie nie tylko posłuchamy najlepszych wykonawców w mieście, ale gdzie możemy nauczyć się tap dancing, prawdziwego tańca country. Nocleg w Nashville.


Dzień 3

Wyjazd z hotelu o 8:00 rano, przejazd do Atlanty. Po drodze jeszcze centrum Nahville za dnia, Capitol, słynne Ryman Auditorium - do dziś mekka wszystkich piosenkarzy i zespołów country. Przed wyjazdem z Nashville proponujemy jeszcze zwiedzenie Country Music Hall of Fame, w którym obok tysięcy cennych pamiątek, jest słynny złoty Cadillac Elvis'a Presley'a. Później - już w Atlancie - Dom-Muzeum Margarett Mitchell, autorki największego bestsellera wszechczasów “Przeminęło z Wiatrem”. Nakręcony na podstawie jej powieści w 1939 roku film wyciskał łzy z oczu kilku pokoleniom na całym świecie i jest uznawany za najlepszy opis Południa z czasów przed Wojną Secesyjną. W ostatnich latach "Przeminęło z Wiatrem" zaczęło być krytykowane za rzekomo pełne uprzedzeń przedstawienie armii Unii i jednostronne i bezkrytycznie pozytywne przedstawienie Południa. Dzieło Margaret Mitchell jest jednak najbardziej krytykowane za to że nie potępia niewolnictwa i nie przedstawia murzynów tak, jak tego wymaga obecna poprawność polityczna. Ataki postępowych krytyków nie zmieniają jednak faktu, że film jest jednym z największych dzieł światowej kinematografii. Nominowany do 13 Oscarów w 1940 roku, otrzymał ich 10. To właśnie za rolę w tym filmie pierwszą w historii najwyższą nagrodę w kinematografii otrzymała czarna aktorka grająca rolę mamki Scarlet O'Hara, Hattie McDaniel. "Gone with the Wind" jest najbardziej kasowym filmem w historii kina, przynoszącym duże zyski do dziś, prawie 80 lat od jego premiery!

Wczesnym popołudniem proponujemy przejazd do Stone Mountain Park nieopodal Atlanty, gdzie można jeszcze podziwiać wielką płaskorzeźbę wykutą w granitowej skale, przedstawiającą prezydenta Konfederacji Jefferson'a Davies'a i jej dwóch najbardziej zasłużonych generałów: Roberta E. Lee i Thomas'a J. "Stonewall" Jackson'a. Wielka rzeżba jest dziś poważnie zagrożona wysadzeniem w powietrze w ramach akcji usuwania wszelkich śladów po Konfederacji, co stało się głównym zajęciem wielu organizacji i tysięcy pragnących sławy politykow. Nocleg w Valdosta.


Dzień 4

Wyjazd z hotelu o 8:00 rano, przejazd do Saint Augustine, najstarszego miasta Ameryki. St. Augustine uzyskało prawa miejskie od króla hiszpańskiego Filipa II-go już w 1565 roku, ale jego historia jako osady zaczyna się jeszcze wcześniej.

Zwiedzimy jeden z najlepiej utrzymanych hiszpańskich fortów w Nowym Świecie - Castillo de San Marcos i zatrzymamy się na kilka chwil przy Źródle Młodości. Zwiedzimy też stare centrum miasta, najstarszą ulicę St. George Street i Plaza de la Constitución. Poźniej zobaczymy Katedrę - siedzibę pierwszej katolickiej diecezji na terytorium dzisiejszych Stanów Zjednoczonych (wtedy kolonii hiszpańskiej), i Starą Stację Flagglera, magnata kolejowego, który pod koniec XIX wieku połączył Florydę z resztą świata wybudowaną przez siebie linią kolejową, dzięki czemu subtropikalne atlantyckie południe stało się atrakcyjnym rejonem wakacyjnym dla mieszkańców Północy. Przejazd do Orlando. Wieczorem dla wytrwałych Church Street Station, Old Town Kissimmee albo jakaś inna atrakcja, o które nietrudno w tym mieście. Nocleg w Orlando.


Dzień 5

Wyjazd z hotelu o 9:00 rano. Dziś polecamy jeden z pięciu parków rozrywki Orlando - do wyboru: Universal Studios, Island of Adventure, MGM Studios, Magic Kingdom, Epcot Center albo Sea World. Każdy z nich to jakby osobny świat: przygody z piratami i starymi galeonami, plany największych wytwórni filmowych, świat Myszki Mickey czy świat nauki w Epcot Center. Wizyta w parku to atrakcja całodniowa, lekki lunch zjemy więc na terenie parku. Orlando to jeszcze jedno miejsce, w którym jednodniowy pobyt to prawie nieporozumienie. Zaplanowaliśmy tak dlatego, że na całą wycieczkę mamy tylko 14 dni, ale można to łatwo zmienić. Jeżeli jesteście w Orlando z dziećmi, nie możecie przecież zrezygnować z Magic Kingdom i z Epct Center. A co z resztą? O ile możecie - przedłużcie swój pobyw t ym mieście o co najmniej kilka dni.

Doradzamy dobrać swoją wizytę w parku zgodnie z zainteresowaniami. Disneyland to zdecydowanie atrakcja dla małych dzieci: Myszka Mickey, Czerwony Kapturek i Krasnoludki - temat całego parku to rysunkowe arcydzieła wielkiego mistrza Disney'a. Dorosłym podpowiadamy raczej Epcot Center, MGM albo Universal Studios. W każdym razie nie można być w Orlando i nie być w którymś z parków. Nocleg w Orlando.


Dzień 6

Wyjazd z hotelu o 8:00 rano. Przejazd do Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna Kennedy’ego na Przylądku Canaveral, miejsca startów wszystkich amerykańskich misji pozaziemskich. W wielkim kinie IMAX poznamy historię podboju kosmosu, zobaczymy najsłynniejsze pojazdy i rakiety, poznamy plany NASA na przyszłość. Jdest to wielce pouczająca wizyta, pokazująca jak zdołano zrealizować najbardziej ambitny plan w historii ludzkości, dysponując komputerami o możliwościach współczesnego telefonu komórkowego.

Późnym popołudniem przenosimy się do Miami Beach, prawdziwego klejnotu zachowanej tu i odrestaurowanej architektury Art Deco. Czas wolny do wieczora, spacery po gwarnych uliczkach Miami Beach, trochę calypso i margarita w jednym z klubów, albo chłodna atlantycka bryza na plaży. Wieczorem wtapiamy się w tłum na Ocean Drive i kontemplujemy niezliczone wariacje kolorów ludzkiej skóry i stopni opalenizny. Relaks z martini przy dźwiękach Latino w jednym z setek klubów muzycznych miasta, które śpi tylko wcześnie rano, strudzone szaleństwem poprzedniej nocy. My proponujemy wizytę w Mango’s - najgorętszym klubie Miami Beach. Po drodze z Przylądka Canaveral krótki przystanek i spacer w Daytona Beach. Nocleg w Miami Beach.


Dzień 7

Wyjazd z hotelu o 10:00. Dziś zapraszamy na pokazy tresury zabawnych delfinów i lwów morskich w Seaquarium, oraz na obiad w porcie Miami, skąd później proponujemy rejs statkiem spacerowym wzdłuż wybrzeża. Z pokładu statku spacerowego zobaczymy najbardziej okazałe wille florydzkich milionerów i sztuczne wyspy usypane z piasku wydobywanwego podczas pogłebiania zatoki. Wieczorem szalony Ocean Drive gdzie proponujemy relaks na pięknej białej plaży, a później kolację i trochę dobrej zabawy w najlepszych klubach muzycznych po drugiej stronie ulicy.

Zabawy z orkami w Sequarium wstrzymano kilka lat temu w wyniku tragicznego wypadku w parku SeaWorld w Orlando w lutym 2010 roku. Ważący 6 ton 30-letni samiec imieniem Tilicum, na oczach tysięcy widzów, wciągnął pod wodę i zagryzł trenerkę Dawn Brancheau. Krwawą scenę widziało też kilkaset osób, w tym dzieci, przez pancerną szybę akwarium. Tilicum zabił wcześniej innego trenera, ale wtedy sądzono, że zwierzę nieświadomnie przekroczyło poprostu granice zabawy i zabiło swojego trenera niueświadomie. Tak przynajmniej twierdzili przedstawiciele parku. Dziś wydaje się jednak, że Tilicum i dwie towarzyszącde mu samice dzuiałały w pełni świadomie, zabijając ludzi w ich basenie z rozmysłem. Orki są uważane za jedne z  najinteligentniejszych ssaków na świecie. Nie bez przyczycy są nazywane "Killer Whales" - Mordeercze Walenie.

Miami i Miami Beach to centrum rozrywki po tej stronie kontynentu, zapraszamy więc do odwiedzenia co najmniej kilku klubów muzycznych. W Miami Beach nakręco słynna przeróbkę francuskiego filmu Klatka dla Ptaków - w amerykańskiej wersji film - z Gene'm Hackman'em i Robin'em Williams'em - nosił tytuł "Bird Cage". Nocleg w Miami Beach.


Dzień 8

Wyjazd z hotelu o 10:00. Rano polecamy największy skarb Miami - Villę Vizcaya, renansowy pałac zbudowany na planach i materiałów po autentycznych, pieczołowicie rozebranych i złożonych w Miami siedzibach weneckich i9 toskańskich magnatów, a później przejazd na farmę aligatorów gdzie można zobaczyć te zwierzęta w ich prawie naturalnym środowisku - od wykluwających się dopiero małych aligatorków, po setki wielkich, dorosłych osobników. Na farmie proponujemy przejazd śmigłową łodzią po florydzkich bagnach, w kitórych na metr sześcienny wody jest więcej aligatorów niż traw i wodorostów. Polecamy kanapkę ze smażonego ogona aligatora albo smażone w dobrym oleju "aligator chunks", które na wszystkich farmach aligatorów są "flagową" ofertą kulinarną lokalnych restauracji.

Wieczorem czas wolny w Miami Beach. Plaża, spacery po uroczych uliczkach jakby wprost przeniesionych z lat 20-ych XX wieku i podziwianie skarbów architektury Art Deco. Miami Beach, obok kilku miejsc w Paryżu, w Moskwie i w centrum Havany, to największy skansen tego stylu na świecie. To co przetrwało w Havanie wyłącznie z braku funduszy na budownictwo i remonty, tu, w Miami Beach jest pieczołowicie odnawiane i remontowane, a mieszkańcy miasta są dumni z posiadania prawdziwego architektonicznego skarbu. W Miami Beach wielką chlubą są też stare amerykańskie krążowniko szos, które przetrwały jeszcze tylko na Kubie i tu,w Miami Beach są ozdobą wielu klubów przy Ocdean Drive. Miami i Miami Beach to obecnie największe w USA skupiska Kubańczyków i emerytowanych Żydów z Nowego Jorku, grzejących na starość zmarznięte kości w subropikalnym słońcu Florydy. Nocleg w Miami Beach.


Dzień 9

KeyLargo4.jpgCoralReef.jpgWyjazd do Key Largo o 8:00 rano, gdzie proponujemy rejs statkiem ze szklanym dnem nad rafą koralową w najstarszym w USA, podwodnym parku Pinnekamp. Z pokładu łodzi będziemy podziwiać bogactwo i kolory podmorskiej flory i fauny. Później wizyta w największym na Florydzie sklepie z muszlami i koralami. Po obiedzie plaża, a później kolacja złóżona z darów morza, do której najlepiej pasuje tropikalna margarita. Wszystko to przy muzyce największego barda Florydy, niezastąpionego mistrza Jimmy Buffet'a. Jimmy Buffet, jako chyba jedyny ze wszystkich śpiewających arystów w Ameryce, nie śpiewa dla pieniędzy, jak cała reszta, lecz dla przyjemności. Jimmy Buffet jest bowiem właścicielem sieci restauracji, które przynoszą wielomionowy dochód, a śpiewanie jest tylko zwykłym hobby. Well - chcielibyśmy mieć takie hobby, które całkiem "przy okazji" przynosi wiele milionów dolarów rocznie ze sprzedanych z koncdertów, z płyt i z royalties.

Key Largo jest uznawane za światową stolicę nurkowania, głównie dlatego, ponieważ żyjące tu wielkie kolonie koralowców przyciągają tysiące turystów i nurków z całego świata. Na okolicznych płyciznach wciąż spoczywa kilka niewydobytych wraków okrętów, które są dodatkową atrakcją dla amatorów nurkowania. Key Largo stało się szczególnie popularne dzięki filmowi pod tym samym tytułem nakręconym w 1948 roku z najsłynniejszym wtedy małżeństwem Lauren Bacall i Humphrey'a Bogart'a. Niewiele osób wie, że film został w całości nakręcony w studiach Warner Brothers w Los Angeles, a jedyne prawdziwe zdjęcia to użyte w filmie tła, nakręcone zresztą podobno w Californi a nie na Florydzie. Nocleg w Key Largo.


Dzień 10

key-west-chicken-family.jpgKeyWestDuvalStreet.jpgWyjazd z hotelu o 10:00. Przejazd do Key West, najdalej na południe wysuniętej części USA. Zwiedzimy stare miasto i dom-muzeum Ernesta Hemingway’a, w którym do dziś żyje ponad 50 kotów, potomków kociej menażerii wielkiego pisarza, którym mistrz zapisał większą część swojego majątku. Co ciekawe, większość kotów Hemingway'a, to koty z niezwykłą anomalią genetyczną (Polydactyl Cat) charakteryzującą się większą ilością palców. Prawie wszystkie koty Hemingway'a mają po 6 a nawet po 7 palców. Wszystkie wielkie stacje telewizyjne podały niedawno, tuż po ostatnich huraganach, które uderzyły w Key West, że koty Hemingway'a są OK, i że przetrwały sztorm bez szwanku.

Po ulicach Key West wałęsają się setki bezpańskich kur, kogutów i całych kurzych rodzin z pisklętami, które nie tylko nikomu nie przeszkadzają, ale są uważane za chlubę i ozdobę tego dziwnego miasteczka. Nikt ich nie przepędza, są traktowane prawie tak jak święte krowy w Kalkucie i są karmione przez mieszkańców i turystów, a widok koguta spacerującego po sklepie lub w restauracji nie należy do rzadkości.

Key West oferuje więcej aktywnego wypoczynku niż większość miast Florydy. Można tu oglądać delfiny, wybrać się na połów rekinów albo merlinów, spędzić czas na party boat albo poznać - osobiście - wszystkie duchy miasta. W Key West straszy podobno bardziej niż w jakimkolwiek innym mieście w USA, może jedynie poza Savannah w South Carolina.

Key West to również raj dla amatorów kajaków. Rejsy kajakowe z Key West do Everglades na półwyspie florydzkim to jedna z największych atrakcji regionu. Podobną popularnością cieszą się też skoki spadochronowe i nurkowanie do raf koralowych. Właśnie tu, w Key West, powstał rękopis powieści Tennesee Williams'a "Tramwaj zwany Pożądaniem". Williams napisał ten wielki klasyk amerykańskiej literatury podczas wakacji w Key West w 1947 roku.

Co ciekawe, wielkie huragany dewastujące regularnie Miami, południowe wybrzeże Mississippi i Alabamy a nawet Texas (Galveston Hurricane, 1900 r.), Oklahomę i zachodnią część stanu Missouri (Hurricane Alley), od wieków omijają szczęśliwie Key West, docierają tu tylko jakieś resztki wielkich wiatrów. Po obiedzie ruszamy w drogę powrotną, Zanim dojedziemy do hotelu, proponujemy jeszcze przejazd po Miami, a wieczór (tylko najwytrwalsi) możemy spędzić w jednym ze słynnych klubów w centrum. Nocleg w Miami.


Dzień 11

Rano jeszcze jeden krótki objazd miasta, w tym wizyta w Little Havana gdzie doradzamy skosztować jednej ze słynnych kubańskich kanapek z mięsem. Kilka chwil relaksu i spapcer po plaży po zachodniej stronie Zatoki Biskajskiej, od strony Downtown i z widokiem na Miami Beach. Później przejazd po Alligator Alley do Fort Myers. Trasa przejazdu to prawie zupełne pustkowie, na południe od autostrady rozciąga się pełen aligatorów (a ostatnio również azjatyckich pytonów) park narodowy Everglades. Na północ znajduje się kilka rezerwatów Indian Seminole.

Po  południu zwiedzimy letni dom-muzeum wynalazcy żarówki i tysięcy innych rzeczy - Thomasa Edisona, a wieczorem wybierzemy się na spacer po gorącej plaży skąd możemy podziwiać niezapomniany zachód słońca nad Zatoką. Wieczorem urocze kafejki albo muzyczne kluby Sarasoty. Sarasota, zwana Atenami Florydy, to centrum kulturalne stanu. Oprócz klubów muzycznych i dyskotek działa tu kilka orkiestr symfonicznych, opera, teatry i dziesiątki małych scen. Wybór jest więc ogromny, jedynym problemem jest tylko (niestety) ograniczony czas pobytu w tym pięknym mieście. Nocleg w Sarasocie.


Dzień 12

Po śniadaniu zwiedzimy Muzeum Malarstwa Barokowego Braci Ringlingów. Muzeum jest jednym z najwspanialszych na świecie zbiorów malarstwa Tycjana, Velazqueza, Goyi, Rubensa, Rembrandta i wielu innych, największych twórców tego okresu. W kompleksie zwiedzimy również muzeum cyrku (bracia Ringling to założyciele zamkniętego niedawno cyrku Ringling Bros. & Barnum - największego cyrku w Ameryce), oraz Ca’d’Zan - pałac Johna i Mabel Ringlingów. Miejsce to, wzniesione na wzór najwspanialszych barokowych budowli Wenecji, jest jedną z najpiękniejszych pereł Florydy i zadziwia rozmachem i fantazją jego twórców. Ca’d’Zan został nie tylko wzniesiony na wzór budowli Wenecji, ale zbudowano go z cegieł i kamienia, pochodzących z autentycznych, XV-, XVI- i XVII-wiecznych pałaców Italii.

Po obiedzie w Sarasocie, przejazd do Bradenton i przez jeden z najwyższych mostów wiszących w Ameryce, do St. Petersburg. Tu czeka na nas jeszcze jedna smakowita uczta dla ducha: drugie co do wielkości na świecie muzeum największego malarza surrealistycznego - Salvadora Dali. Później nadbrzeżną drogą numer 1 przejedziemy do Clearwater Beach gdzie po trudach dzisiejszego zwiedzania odpoczywamy wylegując się na plaży Zatoki do późnego wieczora. Nocleg w Clearwater Beach.


Dzień 13

Dziś możemy zostać na miejscu i zafundoweać sobie wreszcie całodniowy wypoczynek, czyli plażę, spacery i czas pod florydzkim słońcem. Ale mamy inny pomysł: koło południa proponujemy wyjazd na drugą stronę zatoki do International Plaza - największego Shopping Mall w Tampie - na zakupy przed powrotem do kraju. Oczywiście możemy zostać na plaży, cieszyć się subtropikalnym słońcem i obserwować polujące pelikany, możemy też spędzić parę godzin w chłodnej tawernie przy szklance zimnego piwa dzieląc się wrażeniami i planując następną wyprawę.

Wieczorem powłóczymy się trochę po nabrzeżu, posłuchamy muzyki na Pier 60 albo posiedzimy przy słodkiej margaricie w którejś z kafejek w mieście słuchając calypso i mistrza Buffeta. Nocleg w Clearwater Beach.


Dzień 14

Po śniadaniu - jeśli pozwoli pogoda a wylot kilka godzin przed nami - pracujemy jeszcze nad kolorem naszej skóry na plaży, odpoczywamy w słońcu i wymieniamy się numerami telefonów - albo odsypiamy trudy wycieczki marząc o kolejnej wyprawie. Ostatni dzień na Florydzie to również ostatnia szansa na wysłanie e-maili, zdjęć i pozdrowień. Lekki lunch i przejazd na lotnisko w Tampa, gdzie oddajemy nasz wynajęty samochów i żegnamy sie z Florydą. Przelot do Chicago lub Nowego Jorku, transfer na lot do Warszawy lub Krakowa.


Dzień 15

Powrót do kraju, koniec wycieczki.


Web Analytics