North Coast

Thursday, Feb 22nd

North Coast


Graniczący ze stanem Oregon North Coast jest najmniej rozwiniętym fragmentem wybrzeża Californi. W skład tego regionu wchodzi sześć nadmorskich powiatów (Del Norte, Humboldt, Mendocino, Lake, Napa i Sonoma), których granice z grubsza wyznaczają jego obszar. Wybrzeże na całej długości, od Zatoki San Francisco aż po Crescent City na północy, kończy się tu długim na kilkaset mil, stromym urwiskiem i jest prawie zupełnie niedostępne od strony lądu. Tylko w paru miejscach niedaleko od Crescent City i w dwóch lub trzech łagodnych lagunach, można znaleźć kilka całkiem niezagospodarowanych i dzikich plaż. Cały region to głównie lasy, eksploatowane i wycinane szybciej niż wyrastają nowe (podobnie jak w okolicy Mount Shasta), oraz rolnictwo. Trzy wielkie bory - Six Rivers, Shasta-Trinity i Mendocino - są słynne z gigantycznych sekwoi, starych dębów i górskiej sosny. Wszystkie wielkie lasy Ameryki Północnej znikają jednak w zastraszającym tempie nie tylko z powodu mniej lub bardziej planowej eksploatacji. Lasy - teraz już, w roku 2016 - wymierają stopniowo na całym świecie. Giną wielkie dżungle południowej Azji i odwieczne bory północnej Syberii, Alaski i Kanady. Media tak zwanego głównego nurtu omijają ten temat jak zarazę, bo nikt nie ma odwagi przyznać, że miliardy ton chemikaliów rozsypywanych w ramach zabójczych programów geoinżynierii zabijają powoli całą przyrodę.  "Uczeni" klimatolodzy indagowani przez obywateli plączą się w wywodach na temat globalnego ocieplenia i różnych tajemniczych żuczków i innych insektów, którym w tych okolicznościach łatwiej podobno atakować i niszczyć drzewa.

W południowej części, na łagodnych, słonecznych stokach wzgórz niedaleko San Francisco, królują winnice, w których uprawia się gatunki winogron przywiezione z najsłynniejszych winnic Europy. Napa Valley produkuje dziś wina wszystkich gatunków, od niemieckich i węgierskich, po włoskie i hiszpańskie. Znawcy twierdzą, że niektóre gatunki są tak dobre jak ich sławne odpowiedniki: francuskie Bordeau, włoski Piedmont czy portugalskie Porto. W trosce o odtworzenie warunków jak najbardziej przyponinające originalne, z Europy przywożono nawet próbki ziemi i zeskrobane ze ścian starych piwnic pleśnie i grzyby, które potem wyhodowano na ścianach podziemnych składów wina w Napa Valley. W podobnie pieczołowicie odtworzonych warunkach powstają niektóre szlachetne gatunki serów na farmach mlecznych w Central Valley.

Północna California ma dwa pasma górskie. To przy samym wybrzeżu, Klamath-Siskiyou, leży w całości na obszarze North Coast. Oddzielony północną odnogą Central Valley łańcuch Sierra Nevada leży na obszarach Shasta Cascade i High Sierra i kończy się niedaleko Los Angeles. Tylko zachodnia część, samo wybrzeże regionu North Coast, ma w miarę łagodny, oceaniczny klimat. Dalej na wschód lata są upalne, a zimą na licznych wzgórzach i szczytach leży gruba warstwa śniegu.

North Coast jest szczególnie atrakcyjny dla wielbicieli natury. Są tu setki mil traktów dla amatorów trekkingu, są trasy rowerowe, bezdroża, które można pokonać tylko pojazdem terenowym albo dobrym quadem i miejsca całkiem dzikie i nie zmienione przez człowieka, strumienie, rzeki i jeziora. Region obfituje w dziką zwierzynę. Są tu jelenie i sarny, dziki, łosie, jastrzębie, sokoły i wielkie, majestatyczne orły łyse, ptaki z godła Stanów Zjednoczonych. Amatorów pieszych wędrówek, kampingu w lasach i nad strumieniami ostrzegamy jednak, że żyją tu również wilki, niedźwiedzie czarne i grizzly, które potrafią biegać kilka razy szybciej niż człowiek. Spotkanie z grizzly rzadko kończy się szczęśliwie, niedźwiedzie są bowiem terytorialne, a samice, zwłaszcza wychowujące młode, są szczególnie agresywne i przy sprzyjającym wietrze potrafią wywąchać intruza z odległości 35 mil, wytropić i zabić.


R  E  K  L  A  M  A

Web Analytics