Tampa map1 map2 map5

Tuesday, Apr 16th

Tampa


Tampa jest częścią ogromnej aglomeracji miejskiej nazywanej Tampa Bay Area, w której skład wchodzi Tampa, Clearwater i St. Peterburg, oraz kilkanaście mniejszych miasteczek i wysp koralowych wzdłuż wybrzeża, aż do wejścia do Zatoki Tampa pomiędzy Fort Desoto i Santa Maria Key na południu. Tampa zajmuje wrzynający się w zatokę cypel i rozciąga się aż do rezerwatu dzikiej przyrody Lower Hillsborough i do Lettuce Lake Park na północy (Zobacz mapę).


Tampa Skyline Zdjęcie: Matthew Paulson


Tampa Bay była najszybciej rozwijającym się rejonem USA do końca lat 90-tych XX wieku, a miasto Tampa powiększało swój obszar wielokrotnie obejmując coraz wiecej terenów. Dawna Tampa sięgała do miasteczka University na wysokości Fowler Avenue. Dziś mieszczący się tam kompleks Universytetu Południowej Florydy (University of South Florida) znajduje się w granicach Tampy, której obszar powiększono o kilka tysięcy akrów jeszcze dalej na północ. Powstała tam nowa sekcja miasta nazwana New Tampa, obejmująca dużą część rezerwatu przyrody Lower Hillsborough. Osią tej nowej dzielnicy jest, biegnący tam po skosie z University do Pebble Creek, Bruce B. Downs Boulevard.

Zatoka Tampa jest już prawie w całości otoczona miejską zabudową. Urbanizacji uniknęło na razie jeszcze tylko południowo-wschodnie wybrzeże zatoki w okolicy uścia rzeki Little Manatee koło Sun City, gdzie przetrwały rezerwaty przyrody i parę małych farm, oraz obszar na północ od Tampa Bay i na wschód od jeziora Tarpoon. Przeważają tu bagna i mokradła, których osuszanie może być jeszcze niezbyt opłacalne, może nawet przez kilkadziesiąt lat. Może właśnie dlatego ten rejon jest wciąż mało zabudowany, chociaż i tu powstało już kilkanaście nowych dzielnic domów jednorodzinnych. Zamykający Zatokę Tampa od zachodu wielki półwysep jest już w całości zabudowany. Leżą tu Clearwater, Largo, St. Petersburg i kilka mniejszych miasteczek.

W administracyjnych granicach Tampy jest aż 165 parków i publicznych plaż, a w otaczających suburbiach - jeszcze 42. Miasto jest prężnym centrum kulturalnym, ma własną orkiestrę symfoniczną, operę, kilka zawodowych teatrów i dziesiątki małych scen. W Tampie działa kilkadziesiąt muzeów, jest wielkie oceanarium, planetarium, a nawet pochodzący z drugiej wojny światowej wojenny okręt-muzeum Victory zacumowany przy nabrzeżu portowym w Channel District. W Tampie mieści się też słynny park rozrywki Bush Gardens. Stworzony początkowo jako wielka, interaktywna reklama piwa przez firmę Anheuser-Bush, ten park o tematyce afrykańskiej, był wielokrotnie rozbudowywany i dziś jest jednym z największych parków rozrywkl na Florydzie, konkurując z powodzeniem z parkami rozrywki w Orlando. Tuż obok na 30 akrach terenu (12 hektarów) mieści się park wodny Adventure Island, przyciągający tysiące dzieci i dorosłych przez cały rok. Tampa szczyci się też wspamniałym ogrodem zoologicznym w Lowry Park na północy miasta i jedynym na świecie sanktuarium wielkich dzikich kotów Big Cat Rescue. Żyje tu ponad osiemdziesiąt lwów, tygrysów, pum, jaguarów i innych wielkich kotów, uratowanych od eutanazji po latach występów w cyrkach, zaniedbanych lub porzuconych przez prywatnych właścicieli, młodych kotów odrzuconych przez matki w ogrodach zoologicznych, oraz zwierzęta wykorzystywane w eksperymentach naukowych. Wszystkie otrzymały tu drugą szansę na życie i spokój, dotyczy to zwłaszcza starych zwierząt.

Tampy nie można zwiedzić w ciągu jednego dnia, nawet samego tylko miasta, nie mówiąc o całej Tampa Bay. Trzeba tu trochę pobyć, najlepiej spędzić w okolicy całe, dwu-, trzy-tygodniowe wakacje poznając najciekawsze miejsca i zakątki i biorąc udział w dziesiątkach imprez, festiwali i koncertów organizowanych tu zwłaszcza latem.


Web Analytics