Aspen map1 map2 map5

Saturday, May 18th

Aspen


Położone w sercu Gór Skalistych Aspen jest jednym z najsłynniejszych kurortów narciarskich na świecie. Jest też przykładem legendarnego amerykańskiego sukcesu na wielką skalę i upadku w prawie całkowitą ruinę. Jest też przykładem determinacji, poświęcenia i chęci przetrwania jego mieszkańców co zaowocowało powtórnym rozkwitem tego uroczego miasteczka (Zobacz mapę).


Aspen Zdjęcie: Shihmei Barger


Dziś Aspen to luksusowa stolica głównie bogatych i bardzo bogatych narciarzy. Zimą na stokach czterech okolicznych szczytów (Buttermilk, Snowmass, Highland i Ajax) i wokół odległej o niecałe 20 mil najwyższej góry Colorado, Mount Elbert, gromadzą się wielotysięczne rzesze amatorów białego szaleństwa w najlepszym stylu. Miasto oferuje wszelkie możliwe wygody, całą plejadę hoteli, restauracji i innych rozrywek - większość z nich to jednak rozrywki typowo górskie. Dokonano tu wszystkiego lub prawie wszystkiego dla zaspokojenia potrzeb turystów. Aspen ma nawet całkiem bezpłatną komunikację miejską, której autobusy kursują między czterema szczytami oraz w obrębie miasta i jako jedno z nielicznych miasteczek w USA tej wielkości, posiada własny, oddalony o zaledwie 8 km od centrum, miejski port lotniczy. W samym centrum Aspen znajduje sie też okazały dworzec kolejowy, można tu więc nie tylko dolecieć, ale też dojechać komfortowym pociągiem z wygodami. Można tu też dojechać samochodem lub autokarem jedną z najlepszych górskich dróg na świecie, zawsze odśnieżoną czteropasmówką z Glenwood Springs (droga przez przełęcz Independence jest w zimie zamknięta). Wszystkie główne atrakcje Aspen ulokowane są w najbliższej okolicy i w samym mieście.

W zimie, zwłaszcza w grudniu i styczniu, miasto jest omijane przez przeciętnego turystę ze względu na bardzo wysokie ceny. Taniej można spędzić tutaj czas pod koniec listopada oraz w pierwszym tygodniu grudnia. Wiodącą rolę pełnią tu różnorodne trasy zjazdowe ale jest także bardzo dobrze utrzymana sieć szlaków biegowych o długości 80 km. Kolejka linowa dowozi turystów na szczyt Aspen Mountain, a dla przyjeżdżających latem wiele firm oferuje wycieczki rowerowe, piesze oraz spływy górską rzeką kajakami lub na tratwach.

Aspen Zdjęcie: Shihmei Barger


To fakt, że Aspen stało się szczególnie ulubionym miejscem zimowych rozrywek bogaczy, ale nie przyciąga tylko blichtrem i sławą celebrytów. Miasto jest autentycznym centrum kulturalnym w tej części Gór Skalistych, działają tu teatry, orkiestry, galerie i muzea, odbywają się koncerty i festiwale. Wielbiciele malarstwa, melomani, poeci i pisarze mieszają się z koneserami dzieł sztuki i smakoszami najlepszego wina, najsłynniejsi kucharze tworzą kulinarne arcydzieła w restauracjach, w których trzeba rezerwować miejsca parę miesięcy wcześniej. Miejsca w hotelach i pensjonatach są zimą wyprzedawane z czteromiesięcznym wyprzedzeniem, a na wielkie imprezy międzynarodowe takie jak Food and Wine Classic albo X Games miejsca trzeba rezerwować jeszcze wcześniej. Aspen nie jest jedank miastem wyłącznie milionerów, całkiem zamkniętym dla zwykłych śmiertelników. Również zimą, w drogim sezonie, można tu jeszcze czasem znaleźć pokój w tańszym pensjonacie albo w małym hoteliku gdzieś dalej od głównych atrakcji i od centrum, ale wymaga to nie lada determinacji. Są też jeszcze niedrogie restauracje - McDoanld's, Burger King i podobne - ale te nie serwują tego, z czego słynie Aspen. Miasto ma na szczęście tysiące atrakcji dostępnych dla każdego, dlatego warto przyjechać tu nawet w zimie pod warunkiem, że dokonasz wszelkich rezerwacji dużo wczesniej, najlepiej w maju albo w czerwcu.

Aspen jest też szczególnie piękne latem, kiedy stoki pokrywają się tęczą kolorów górskich kwiatów, kwitną okoliczne sady i pokryte zimą grubym śniegiem trasy zjazdowe są pełne spacerowiczów, biegaczy i wyczynowych rowerzystów. Stoki i cała okolica zamieniają się w płótno niedościgłego artysty jesienią, we wrzeniu i paźnierniku. Złota jesień Colorado to nie tylko najpiękniejszy widok - to niespotykane przeżycie.


Web Analytics