Apache Junction to ostatnie i najdalej na wschód wysunięte miasto w wielkiej aglomeracji Phoenix. W jej skład, oprócz Phoenix i Apache Junction, wchodzą również Glendale, Mesa, Tempe, Scottsdale, Gilbert i Chandler, tworząc ogromny organizm miejski o długości ponad 70 mil. Chociaż łączy je ogólny klimat miast Zachodu, każde z nich jest jednak trochę inne, z własną, szczególną atmosferą i charakterem (Zobacz mapę).
Superstition Mountain Zdjęcie: Keith Evans
Apache Junction liczy dziś ponad 42,000 stałych mieszkańców, ale zimę spędza tu ponad 35,000 mieszkańców sezonowych ze stanów północnych i z Kanady, i pomiędzy październikiem a kwietniem populacja wzrasta do 77,000. Obszar zagospodarowany ma w przybliżeniu kształt kwadratu, z niezagospodarowanymi obszarami w północnej, południowej i wschodniej części miasta. Na północ od miasta roziąga się łańcuch Goldfield Mountains, na wschód znajdują się Superstition Mountains oferujące setki mil wspaniałych tras rowerowych i pieszych. Na północ i na wschód od miasta w ostatnich latach powstało kilka obszarów bardzo luźnej zabudowy nie należącej do żadnego miasta. Pojedyncze domy i rancza ciągną się na przestrzeni kilku mil we wszystkich kierunkach.
Apache Junction pojawiło się na mapach jako dobrze zorganizowane miasteczko w latach 30-tych ale prawa miejskie uzyskało dopiero w 1978 roku. Złożona z kilkunastu zabudowań osada istniała jednak o wiele wcześniej, bo już na początku XX wieku. Osada rozwijała się wzdłuż traktu Apache Trail, w pobliżu drogi państwowej numer 60. Nazwa mogłaby wskazywać, że miejscowość ma coś wspólnego z Apaczami, albo że jest - jak na warunki amerykańskie - przynajmniej stara i zabytkowa. Ale tak nie jest. Apache Junction wzięło swoją nazwę od nazwy drogi - Apache Trail - która zawdzięcza swoje własne istnienie tamie, którą budowano na pobliskiej Salt River. Setki ciężarówek z betonem i materiałami budowlanymi kierowano przez w miarę płaskie bezdroża i w ten sposób powstała droga ubita przez koła setek ciężarówek, którą później utwardzono i przykryto asfaltem. Ponieważ wszystkie tereny wokół Superstition Mountains i w okolicach dzisiejszego Phoenix zamieszkiwali niegdyś zepchnięci do rezerwatów Apache, drodze nadano nazwę Apoache Trail, choć nie miała ona nigdy nic wspólnego z Indianami. Informatory turystyczne i przewodniki podają, że miasto powstało na skrzyżowaniu Apache Trail i Highway 60, ale to też nieprawda, bo Apache Trail nie przecina nigdzie drogi numer 60, skręca bowiem na zachód w kierunku Phoenix dwie mile na północ od drogi nr. 60.
Apache Junction nie ma centrum, jak większość innych amerykańskich miast, które rozpoczęły swoje istnienie jako przystanek kolejowy albo osada handlowa. Miasto powstało wzdłuż starego traktu i początkowo było mniejsze niż wyrosła przy pobliskiej kopalni złota mała górnicza osada Goldfield, której resztki istnieją do dziś i stanowią jedną z licznie odwiedzanych lokalnych atrakcji. Właściwie do dziś nie wiadomo dlaczego Apache Junction w ogóle powstało i czemu zawdzięcza swoje przetrwanie, zwłaszcza w sąsiedztwie Mesy i Scottsdale, bo do budowy tamy na Salt River niepotrzebne było aż tak okazałe miasto. Apache Junction nigdy też nie stanowiło zaplecza dla Phoenix, nie było "sypialnią" większego miasta w najbliższej okolicy, nigdy nie stanowiło centrum handlowego ani nie było ważnym przystankiem kolejowym. Złożona z kilku zabudowań osada była jednak wygodnym przystankiem oferującym podstawowe zaplecze na równie ważnym szlaku komunikacyjnym. Apache Junction oferowalo też jedne z najpiękniejszych widoków nie zamąconego przemyslem i urbanizacją Dzikiego Zachodu, które wystarczająco wcześnie dostrzegli turyści i managerowie w wielkich studiach filmowych Hollywood - i chyba właśnie dlatego przetrwało.
Apache Junction cieszy się latem przez cały rok, choć temperatury, jak w całej prawie Arizonie są dla Europejczyka trudne do zniesienia: od 28 do ponad 37 stopni przy bardzo niskich średnich opadach w dzień i nierzadko poniżej zera w nocy. Ludność miasta (37,100) jest prawie w 100% biała (tylko 0.2% Murzynów i 16% osób pochodzenia hiszpańskiego lub latynoskiego).