Za Hermits Rest map1 map2 map5

Tuesday, Jul 16th

Na zachód od Hermits Rest


Przy Hermits Rest kończy się wygodna asfaltowa droga, po której kursują autobusy. Kończy się tu też pieszy szlak West Rim Trail, ale Wielki Kanion ciągnie się jeszcze daleko na zachód, przez las i dwa indiańskie rezerwaty, prawie do granicy z Nevadą. 100 mil w linii prostej, to ponad 200 mil meandrów i zakoli rzeki Colorado, niezliczona ilość strumieni, większych i mniejszych wąwozów, urwisk, przepaści, pionowych ścian, katarakt, wodospadów i punktów widokowych po obu stronach Wielkiego Kanionu. 120 mil (ok. 180 km) krawędzi pomiędzy Hermits Rest a granicą rezerwatu Hualapai, to jedna wielka panorama Kanionu, pełna niezwykłych punktów widokowych i miejsc, do których nie dociera nawet zdeterminowany turysta. Nigdzie nie ma żadnego zaplecza, cały obszar to bezdroża poprzecinane tu i ówdzie szlakami tylko dla quadów albo dobrych terenowych aut. Nie ma tu restauracji, stacji benzynowych, wody, nie ma prawie żadnych śladów cywilizacji. Nic poza naturą, której majestat i odwieczny spokój mąci jedynie hałas helikopterów latających tu często z wycieczkowiczami z Las Vegas, oraz wszechobecne, białe smugi na niebie, dowód, że natura - i my - nie mamy zbyt wiele czasu przed sobą.
Do punktów na tym odcinku nie można się dostać żadnym pojazdem, można tylko dojechać w pobliże krawędzi i tylko w kilku miejscach. Wyprawa do brzegu Kanionu w tych okolicach to wyprawa na piechotę, z odpowiednim sprzętem, z wodą i zapasem żywności. Pomijamy miejsca w większej odleglości, dalej na zachód w kierunku rezerwatu Havasupai. Można do nich dotrzeć, ale są to wyprawy bardzo wymagające i trudne, nie dla turysty. Mało kto nawet o nich słyszał, opróćz zawodowych fotografów i wyczynowych sportowców. Oto sześć punktów widokowych na zachód od Hermits Rest, o których też nie wie prawie nikt (zobacz mapę).


Widok na północno-zachodnią stronę Kanionu z Południowej Krawędzi Zdjęcie: John Fowler


Yuma Point i Cocopa Point


Widok z Yuma Point Zdjęcie: Isaac Borego


Yuma i Cocopa leżą na północny-zachód od Hermits Rest, po drugiej stronie wąwozu, na płaskiej mesie w kształcie pochylonej w prawo dużej litery M. Wygodna droga kończy się w Hermits Rest, ale kilka ścieżek i pieszych szlaków prowadzi dalej na zachód przez co najmniej 20 mil. Można po nich dojść w okolice kilku punktów widokowych, do których bardzo rzadko docierają turyści. Szlaki są stosunkowo blisko krawędzi, ale ostatnie kilkaset metrów od ścieżki do punktów, to teren zupełnie dziki, pełen kamieni i odłamków skalnych, ostów i niskich krzewów. Wbrew pozorom, wizyta w Yuma i Cocopa Points to wyprawa całodniowa, chociaż obydwa leżą o tak zwany "rzut beretem" od Hermits Rest. Z obydwu punktów roztacza się szeroka panorama mes i klifów po obu stronach Kanionu, widoczny jest też spory odcinek rzeki Colorado głęboko w dole. Głównym atutem tych miejsc, oprócz wspaniałych widoków, jest spokój, cisza i brak turystów. Można tu spędzić parę godzin albo nawet cały dzień (sprawdź kiedy odchodzi ostatni autobus z Hermits Rest do Grand Village), podziwiając Kanion i odkrywając jego niezliczone tajemnice. Wycieczka do wszystkich punktów widokowych na zachód od Hermits Rest, to wyprawa w dziki teren. Woda, dobre buty i ubranie, odpowiedni ekwipunek do długich, pieszych wycieczek, to konieczność (zobacz mapę)


Mimbreno Point, Mescalero Point, Jicarilla Point i Piute Point


Widok z Mescalero Point Zdjęcie: Isaac Borego


Z prawie 300 mil między zachodnim krańcem Wielkiego Kanionu a Marble Canyon na północym-wschodzie, tylko 25 na Południowej Krawędzi jest dostępna dla przeciętnego turysty. Wszystkie punkty widokowe poza Grand Canyon Village i Desert View na wschodzie, wymagają pieszej wędrówki wytyczonym szlakiem (np. Comanche Point, Cape Solitude), albo w terenie całkiem dzikim, bez żadnych ścieżek ani tras. Podczas gdy do Yuma i Cocopa Points nie ma jak dojechać jakimkolwiek pojazdem, do pozostałych czterech można częściowo dojechać, nawet zwykłym samochodem osobowym (lepiej Jeepem) po stosunkowo równej i w miarę gładkiej, bitej drodze oznaczonej na mapach jako FR328. Można się do niej dostać na kilka sposobów, jadąc jednym z kilku piaszczystych traktów, ale najlepiej wrócić z Hermits Rest na drogę z Grand Canyon Village z powrotem do Tusayan, gdzie FR328 ma swój początek. Można się nią dostać do miejsca zwanego Sheep Tank, skąd - niestety - trzeba pójść dalej na nogach (3 i pół mili, prawie sześć kilometrów) do Mimbreno Point. Do Mescalero, Jicarilla i Piute Points można stosunkowo łatwo dojść wzdłuż krawędzi Kanionu. Wszystkie są w odległości około 4 mil od Hermits Rest.
Tak jak wszędzie, nawet w najbardziej odległych i dzikich miejscach, ciszę i odwieczny spkój tych miejsc zakłócają silniki helikopterów i awionetek przylatujących tu przez cay dzień z Las Vegas i z Phoenix. Czasem słychać też motory pontonów i tratw na Colorado. Ale to wszystko. Zdarza się, że całymi godzinami wcześnie rano i późnym popołudniem, jest tu tylko cisza i Kanion.


Web Analytics